Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
MIEJSCE AKCJI

Akcja poematu rycerskiego rozpoczyna się w Kornwalii – miejscu ślubu rodziców Tristana. W miarę rozwoju fabuły, przenosimy się wraz z głównym bohaterem do Lonii, ojczyzny jego ojca. Tristan opuszcza ją w wieku kilkunastu lat, porwany przez norweskich kupców, i ponownie wita brzeg Kornwalii, a dokładniej – zamek Tyntagiel.

Potem wydarzenia rozgrywają się między innymi w Irlandii (np. port Weisefort), Bretanii (zamek Karheń) i w Galii (na ziemi diuka Żylenia). Istnienie większości wymienionych miejsc nie zostało potwierdzone historycznie, to znaczy nie istniał kornwalijski zamek o nazwie Tyntagiel, jak również władcy w nich panujący również nie zapisali się na kartach historii (a szkoda, bo tak ogromna miłość i zacięta obrona terytorium, jaką przedstawiał diuk Hoel, władca Bretanii, byłaby doskonałym udokumentowanym przykładem waleczności). Ogólniej mówiąc, akcja rozgrywa się w północnej Francji, południowej Anglii, w krainach położonych po obu brzegach Kanału La Manche.

CZAS AKCJI

Akcja toczy się w średniowieczu, jednak w bliżej nieokreślonym czasie. Na wczesny charakter tej epoki wskazują opisane na kartach utworu walki o terytoria, których granice bardzo szybko ulegały zmianie (np. walka diuka Hoela i hrabiego Ryjola o Karheń). Z kolei o innej cesze, a mianowicie o panującym chrześcijaństwie, dowodzą częste prośby bohaterów do Boga, jak również postać pustelnika Ogryna, ascety żyjącego w ubóstwie i wychwalającego katolickie prawdy wiary, czy pomysł sądu bożego.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Dzieje Tristana i Izoldy - streszczenie
2  Dzieje Tristana i Izoldy - plan wydarzeń
3  Problematyka „Dziejów Tristana i Izoldy”