Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Charakterystyka Tristana

Tristan to jeden z dwojga głównych bohaterów legendy napisanej przez Josepha Bédiera. Ojcem Tristana był Riwalen, król ziemi lońskiej, który zginął w bitwie z wojskami diuka Morgana, zanim jeszcze jego syn przyszedł na świat. Matka chłopca - Blancheflor, siostra króla Kornwalii - zmarła zaraz po jego urodzeniu z żalu o utracie ukochanego męża. Imię bohatera pochodzi z języka łacińskiego, znaczy tyle co „smutny” (łac. tristus),... więcej

Charakterystyka Izoldy

Izolda Jasnowłosa - córka króla Irlandii - to bohaterka legendy o wielkiej średniowiecznej miłości, napisanej przez Josepha Bédiera. Jak na damę serca szlachetnego rycerza przystało Izolda jest kobietą niezwykłej urody, wzbudzała zachwyt rycerzy i baronów:
Bretonowie cudują się patrząc na nią; nigdy nie widzieli kobiety równej piękności.

To, co ją wyróżnia spośród innych, to cudowne, długie, pszeniczne włosy. Zresztą po części... więcejBohaterowie „Dziejów Tristana i Izoldy”

Kornwalia:
król Marek – postać niejednoznacznie przedstawiona w legendzie. Człowiek prawy i sprawiedliwy. Kocha Tristana jako jego wuj i król, a Izoldę jako swoją żonę. Cały czas próbuje wierzyć i przekonywać samego siebie, że jego najbliżsi nie zdradzili go.

Czterej baronowie, nieprzychylni Tristanowi – Andret, Gwenelon, Gondolin i DenoalenBlanchefor – siostra Marka, żona Riwalena,... więcej

Król Marek - charakterystyka

Władca Kornwalii na początku utworu oddawał swą ukochaną siostrę w ręce Riwalena. W kilka lat później, chyba przez boski plan, zjawił się na jego dworze Tristan – owoc małżeństwa tamtej dwójki. Od tej chwili król obdarzył go szczerą miłością, której nie mogły zniszczyć nawet ciągłe donosy i oszczerstwa baronów, traktował Tristana jak prawdziwego syna.

Bardzo kochał swą żonę, o istnieniu której doniosły mu... więcej