Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiatr tymczasem, wysłuchawszy tych wspomnień, płakał nad grobem poległych. Po chwili zapytał jeszcze o wetknięty w mogiłę krzyż. Na to wezwanie dzwonki liliowe opowiadają, że wetknęła go tu Aniela, kiedy, dawno już, przyszła na grób brata. Długo płakała nad losem dwu ukochanych mężczyzn, ale nigdy już więcej tu nie wróciła.

Następnie dąb wspomina o latach, które minęły od tamtych krwawych wydarzeń. Przez ten czas żaden człowiek nie przyszedł nad grób walczących. Jedynie przyroda, będąca świadkiem owych walk, przechowuje ich obraz w pamięci. A czas ciągle i nieubłaganie płynie, powtarzając słowa: vae victis, czyli ‘biada zwyciężonym’.

Gdy dąb skończył, wiatr już nie płakał, lecz wzniósł się nad lasem i zakrzyknął: Gloria victis, czyli: Chwała zwyciężonym! Okrzyk ten poniósł ponad niebiosa i nad całą ziemię. Był to krzyk rozbrzmiewający przyszłym triumfem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kompozycja i narracja noweli
2  Mowa ezopowa
3  Bohaterowie - charakterystykaKomentarze: Gloria victis – streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-13 20:49:20

to niesamowite, że tak duży materiał można skrócić w tak krótkim streszczeniu. wartość merytoryczna jest ta sama, tyle, że opisów ubyło... powiem szczerze, że streszczenie mnie zaciekawiło :)


2019-01-12 18:05:39

bardzo ladne streszczenie :) teraz jeszcze z większą chęcią przeczytam to opowiadanie Orzeszkowej... i to Gloria victis na końcu...aż łzy cisną się do oczu !


2019-01-10 14:37:04

Komentowac mamy streszczenie , ale jakże ni odnieść się do książki ? Rozumiem, że wielu widzi w niej jedynie olejną lekturę która przybliża lub oddala ich do perspektywy zdania matury. Ja widzę jednak coś więcej. Widzę epicką opowieść pisarki, która wpisuje się w nurt polskiej epiki patriotycznej. Powstanie styczniowe... okres dramatyczny, heroiczny, po którym wszystkie nadzieje umarły, po którym brednie Wielopolskiego i jemu podobnych urosły do rangi "patriotyzmu". Postawcie się w roli tych młodych ludzi, którzy walczyli bez szans na zwycięstwo, bez zaopatrzenia, bez władzy centralnej. Ta krótka książeczka jest prosta, w prosty sposób ukazuje Wam i mi również poświęcenie tych, dzięki którym nasz Naród przetrwał i zdołał "wybić się na niepodległość" ... także artyści w odróżnieniu od dzisiejszego chłamu (genitalia na krzyżu, kalumnie Grossa, wiersze o organach płciowych, pisuar jako rzeźba w galerii) rozbudzali uczucia patriotyczne, wzbudzali to czego wielu brakowało. Teraz pytanie - czy mamy wolną Polskę i wolny Naród ? :) Może kiedyś,ktoś...napisze coś pięknego o naszych czasach, ale to będzie dramat nie komedia. Pzdr !


2019-01-06 15:13:53

Może i nowelka nie jest zbyt interesująca gdy się ją czyta. Ale pomyślcie, że właściwie porusza ona temat, który jest życiowy... Zastanówcie się nad tym, że w przeszłości gineli młodzi ludzie w imię wolności, idei, niepodległej Polski.. Więc nie mówcie, że książka nie ma sensu. Bo sens ma i to głęboki...


2019-01-05 14:28:48

Tak, bardzo trudno jest mówić o czasach , w których ginęli, na pierwszej linii , ci najbardziej wrażliwi i chyba niepokorni ale też bardzo wartościowi.Czy nasza Patria jest taką hydrą ,zadającą tylko naszej śmierci.Powstania - wojny, zawsze zabierały młodych. Orlęta lwowskie, Kampania wrześniową,okupacja szare szeregi, Kedyw, powstanie warszawskie, później okres oporu 1970,1976, 1981. A my dalej najlepiej wiemy kto jest najlepszym patriota , a kto sprzedawczykiem , często siedząc wygodnie w fotelu i wcinając popcorn. Nad kim płaczecie nad samym sobą chyba.
Streszczenia książek
Tagi: