Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Akcja „Hobbita” rozgrywa się , a dokładniej w latach 2941-2942. Właściwa akcja utworu rozgrywa się pomiędzy 29 kwietnia a 22 czerwca roku następnego, czyli trwa ponad rok. Oprócz tego autor stosuje retrospekcje. Mamy także do czynienia z zastosowaniem przedakcji (np. gdy dowiadujemy się o wygonieniu krasnoludów z Samotnej Góry przez smoka Smauga) oraz opisami wydarzeń, które miały miejsce kilka lat po akcji właściwej (wizyta Gandalfa i Balina u Bagginsa).

Drużyna Thorina wraz z Bilbo Bagginsem wyruszyła spod gospody „Pod Zielonym Smokiem” znajdującej się w Hobbitonie w ostatni dzień kwietnia. Przez miesiąc podróż nie nastręczała im wielu przeszkód – mieli gdzie spać i co jeść. Później napotkali trolle. Dwa tygodnie odpoczywali po przekroczeniu granicy Gór Mglistych u przywódcy elfów i dawnych bohaterów – Elronda. Po nocy sobótkowej, w najdłuższy dzień roku, wyruszyli w dalszą drogę.

W górach natrafili na jaskinię, z której zostali porwani w głąb góry przez gobliny. Po uwolnieniu zaatakowały ich wilki. Dzięki Orłom przenieśli się do Samotnej Skały, skąd trafili do Beorna, u którego spędzili dwa dni. Było późne lato. Po trzech dniach dotarli do skraju Mrocznej Puszczy. Po jakimś czasie przekroczyli czarny strumień. Po następnych czterech dniach dotarli do brzozowego lasu, a potem do dębiny. Po bitwie z pająkami trafili do więzienia w królestwie elfów. Bilbo przez wiele dni szukał sposobu na uwolnienie przyjaciół, aż w końcu wymyślił patent z beczkami i dopłynął wraz z ukrytymi towarzyszami do Miasta na Jeziorze. Tam zabawili dwa tygodnie. Potem wypłynęli i po trzech dniach dotarli pod Samotną Górę.

Ostatniego dnia jesieni Bilbo z drużyną znajdowali się pod tajnym wejściem. Udało się im otworzyć wrota do tunelu, w którym wkrótce zostali uwięzieni. Nie słyszeli smoka, więc zeszli do wnętrza góry, a następnie przez Bramę Główną do strażnicy. Dwa dni przed opuszczeniem przez drużynę Samotnej Góry smok nadleciał nad Miasto nad Jeziorem i zniszczył je, a następnie został zabity przez Barda. Po pięciu dniach na pomoc przyszła armia leśnych elfów. Po jedenastu dniach od zabicia bestii ludzie wraz z elfami stanęli po drugiej stronie jeziora u podnóża Samotnej Góry. Po paru dniach do Samotnej Góry dotarło wojsko Daina. Rozgorzała bitwa pięciu armii.

Bilbo chciał po zakończeniu walk od razu ruszać do domu, jednak został kilka dni i uczestniczył w pogrzebie Thorina. Nim upłynęła połowa zimy Bilbo z Gandalfem stanęli u progu domu Beorna, gdzie zatrzymali się na odpoczynek. Ciepłą i słoneczną wiosną hobbit z czarodziejem ruszyli w dalszą drogę. Pierwszego maja Bilbo Baggins wraz z Gandalfem znaleźli się w dolinie Rivendell u Elronda. Po tygodniu gościny ponowie wyruszyli w podróż i w czerwcu dotarli do Pagórka. Narrator wspomina, że Bilbo swoje zlicytowane rzeczy odzyskiwał przez parę lat. Po paru latach też odwiedził go Gandalf wraz z Balinem przynosząc wieści ze wschodu.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Hobbit” – streszczenie w pigułce
2  Problematyka „Hobbita”
3  Beorn