Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Motyw wędrówki w „Hobbicie”

Podróż piętnastki bohaterów z Bag End spod Pagórkiem do odległej Samotnej Góry stanowi główną kanwę utworu. Z pełną odpowiedzialnością możemy określić nawet „Hobbita” mianem powieści drogi. W czasie wędrówki bohaterowie natykają się na przeciwności losu, przeszkody, nikczemne postaci, które usiłują pozbawić ich życia, ale także na życzliwych przyjaciół, u których mogą się schronić, zregenerować siły i zapasy... więcejMotyw pierścienia w „Hobbicie”

Ten dość popularny motyw pojawia się w „Hobbicie”, choć oczywiście nie pełni tak ważnej roli jak w trylogii „Władca pierścieni”. Magiczny przedmiot posiadał moc uczynienia niewidzialnym każdego, kto włożył go na palec. Bilbo używał go w momentach opresji, aby uniknąć schwytania przez gobliny czy pożarcia przez Smauga. Dzięki pierścieniowi udało mu się także uwolnić krasnoludy z więzienia króla leśnych elfów.... więcejMotyw śmierci w „Hobbicie”

Motyw ten pojawia się kilkakrotnie w powieści, lecz najbardziej wyeksponowany został w przypadku Thorina. Dębowa Tarcza przed odejściem na inny świat pokłócił się bardzo się z Bilbem i Gandalfem, zarzucając im knucie przeciwko niemu. Krasnolud znajdował się wówczas w szale, ponieważ dowiedział się, że hobbit oddał Arcyklejnot – skarb jego przodków, na którym najbardziej mu zależało – Bardowi i królowi leśnych elfów. Nie... więcejMotyw arkadii w „Hobbicie”

Motyw ten pojawia się, kiedy wędrowcy wkraczają na teren doliny elfów. Rivendell. Miejsce to było niesamowicie piękne, o czym może świadczyć następujący fragment:
„Zobaczyli w jego głębi dolinę, do uszu ich dobiegł szum bystrej wody płynącej na dnie w kamienistym łożysku; w powietrzu pachniało drzewami, a na przeciwległym zboczu nad strumieniem błyskało światło (…). W miarę jak schodzili niżej, ogarniało ich ciepło,...
więcejMotyw domu w „Hobbicie”

Był miejsce najdroższym dla dzielnego Bilba. Na początku nie wyobrażał sobie nawet, że mógłby opuścić swoją ukochaną norę na dłużej niż dzień. Dom, który odziedziczył po rodzicach, był źródłem jego dumy. Jak zapewnia narrator, nie była to brudna nora w ziemi, lecz nora z wygodami, która
„Miała drzwi doskonale okrągłe jak okienko okrętowe, pomalowane na zielono, z lśniącą, żółtą mosiężną klamką, sterczącą dokładnie...
więcejMotyw władzy w „Hobbicie”

Została ukazana w powieści jako wielka siła, niosąca za sobą jeszcze większą odpowiedzialność i zagrożenie. Przykładem, jak sprawnie i sprawiedliwie rządzić ludem są w utworze władcy elfów, czyli Elrond i król leśnych elfów. Obydwaj cechowali się mądrością i wyrozumiałością. Każdy z nich znał na tyle swoich poddanych, że wiedział, czego potrzebują i oczekują. Nie kierowali się jednak chęcią zyskania popularności czy poklasku... więcejMotyw bogactwa w „Hobbicie”

Sprawowało podobną funkcję do władzy. Pozornie wydawało się być czymś wspaniałym, jednak mogło prowadzić do deprawacji i demoralizacji. Przykładami tego byli wspomniany powyżej władca Esgaroth i Thorin. Krasnolud wiedziony chęcią odzyskania wielkiego skarbu swoich przodków z czasem zaczął się zatracać. Żądza posiadania całego złota tylko dla siebie niemal doprowadziła do całkowitego odwrócenia się Dębowej Tarczy od Bilba i Gandalfa,... więcejMotyw władcy idealnego w „Hobbicie”

Poza wspomnianymi wcześniej przywódcami elfów, motyw ten realizuje się poprzez postać Barda. Człowiek ten doszedł do władzy nie dzięki cwaniactwu czy zabiegom finansowym, lecz dzięki odwadze. To on zabijając wielkiego Smauga został okrzyknięty przez lud królem.

Powierzono mu historyczne zadanie odbudowy miasta Dal. Jednak zanim to zrobił, zawiązał pakt z królem leśnych elfów, na mocy którego do Esgaroth przybyły oddziały elfów niosąc... więcejMotyw rycerza w „Hobbicie”

Motyw ten także zrealizowany został za pomocą Barda. Łucznik okazał się prawdziwym bohaterem nie tylko dlatego, że własnoręcznie zabił przerażającego Smauga, ale przede wszystkim dlatego, że do końca pozostał w Esgaroth, nawet po tym, jak miasto opuścił jego władca. Bard dowodził małym oddziałem łuczników, którzy przezwyciężyli swój strach i stawili czoła smokowi.

Bohater dowiódł także później swojej odwagi, męstwa, ale... więcejMotyw samotnika w „Hobbicie”

W „Hobbcie” rolę tę odgrywa Gollum. Bohater ten, choć pojawia się na krótko, na długo zapisuje się w pamięci czytelnika. Dzieje się tak za sprawą nie tyle niecodziennego wyglądu („(…) był cały czarny jak noc, z wyjątkiem oczu, wielkich, okrągłych i wypełzłych”), ale zniekształconej psychice. Bez wątpienia wielkie spustoszenie w jego osobowości poczyniła samotność.

Od wielu lat zamieszkiwał skałę na... więcejMotyw przemiany w „Hobbicie”

Motyw ten może uchodzić za klasyczny w literaturze. Bardzo łatwo też odnaleźć go w „Hobbicie”, ponieważ z założenia powieść drogi zakłada przemianę głównego bohatera. Bilbo Baggins na początku utworu był typowym hobbitem, który nigdy nie wychylał nosa poza Bag End. Nagle jednak został wytypowany przez Gandalfa na członka wielkiej ekspedycji do wnętrza Samotnej Góry, by tam odzyskać wielki skarb krasnoludów strzeżony przez... więcejMotyw magii w „Hobbicie”

Była domeną Gandalfa, który często posiłkował się nią by ratować przyjaciół. Przeważnie jednak posługiwał się drobnymi sztuczkami, które ułatwiały mu życie, jak na przykład świecąca laska rozświetlająca mrok.

Z magią na wyższym poziomie bohaterowie zetknęli się głównie dzięki zaklętym przedmiotom, takim jak miecze wykonane przez elfów, mapa Samotnej Góry (zawierająca inskrypcję zapisaną księżycowym pismem), a zwłaszcza... więcejMotyw szczęścia w „Hobbicie”

Wielokrotnie przychodzi z odsieczą bohaterom, którzy wydają się być w sytuacji bez wyjścia. Przytaczając przykłady warto zacząć od momentu, kiedy krasnoludy zostały schwytane przez trolle. Już wydawało się czytelnikowi, że Thorin i jego przyjaciele nie ujdą z opresji, kiedy szczęśliwie pojawił się Gandalf, który sprytnie skłócił trolle ze sobą.

Kolejnym przykładem może być fragment, w którym wędrowcy zasnęli w jaskini, która... więcejMotyw mędrca w „Hobbicie”

Bez wątpienia rolę tę w „Hobbicie” sprawuje Gandalf. Czarodziej jest bardzo tajemniczą postacią, o której czytelnik niewiele się dowiaduje, poza tym, że jest wielką skarbnica wiedzy. Jako przewodnik wędrowców Gandalf wielokrotnie opowiada o miejscach, które wkrótce zobaczą, a także o ludziach i stworzeniach, które wkrótce spotkają. Czarodziej wie niemal wszystko o przemierzanych krainach, zna wiele języków, dzięki czemu może... więcej