Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Charakterystyka Kordiana

Tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego był przez polskich pisarzy romantycznych stawiany za wzorzec idealnej postaci. Kordian to typ człowieka przechodzącego proces zmian, dojrzewającego, dynamicznego. Towarzyszymy mu od piętnastego roku życia do momentu, gdy władze carskie wydają na niego wyrok śmierci. Przez cały ten czas możemy obserwować jego zachowania i zmieniający się światopogląd.

W pierwszym akcie, gdy ma... więcej





Charakterystyka pozostałych bohaterów Kordiana

Bohaterów Kordiana można podzielić na trzy zasadnicze grupy: postaci realistyczne, fantastyczne i historyczne. Pomieszanie świata rzeczywistego z nadprzyrodzonym było bardzo charakterystyczne dla dramatu romantycznego. Akcja Kordiana toczy się niejako na tych dwóch płaszczyznach. Na tej fantastycznej najważniejszymi bohaterami byli: Szatan, Strach i Imaginacja i Doktor (wcielenie Szatana w szpitalu dla obłąkanych).

Do najważniejszych... więcej



Przygotowanie - znaczenie, charakterystyka przywódców powstania listopadowego

W Przygotowaniu, które odbywa się ostatniej nocy 1799 roku w Górach Karpackich, czarci wydobywają z piekielnych oparów „głównych aktorów” wydarzeń powstańczych. Są to kolejno – Chłopicki, Czartoryski, Skrzynecki, Lelewel, Krukowiecki. Już sam fakt, że przywódców „tworzą” diabelskie moce wskazuje na pejoratywną charakterystykę tych osób.

Postacie kreowane w Przygotowaniu , w początkach XIX... więcej





„Kordian” - historia dojrzewania głównego bohatera

Jak każdy młody człowiek, tak i piętnastoletni Kordian przeżywa rozterki typowe dla wieku dojrzewania. Próbuje określić siebie, szuka życiowego celu, chce wybrać właściwą ścieżkę postępowania.

Gnębią go wątpliwości natury egzystencjalnej, doświadcza pierwszych uniesień miłosnych. Jego uczucie to fascynacja Laurą. Dziewczyna ignoruje młodzieńca. Zadaje mu tym ból, który prowokuje Kordiana do samobójczej próby. Żyje i... więcej



Książę Konstanty i jego stosunek do Polaków

Historia różnorako przestawia postać Konstantego. Z jednej strony jawi się on jako despota i tyran. Zwolennik surowej dyscypliny, którą stosował w swojej Szkole Podchorążych. Przykładał wagę do szkolenia żołnierzy, pragnął, by wojsko, którym zawiaduje było karne i silne. To ono stanowiło o jego potędze, podobnie jak o potędze Królestwa Polskiego.

Oficerowie nie lubili go, ponieważ zdarzało się, że ich poniżał (o takiej... więcej



Losy Kordiana w punktach

1. Piętnastoletni Kordian zastanawia się nad sensem życia.
2. Bohater wspomina swojego zmarłego kolegę.
3. Wierny sługa Grzegorz opowiada Kordianowi trzy opowiastki.
4. Kordian w rozmowie z ukochaną Laurą wyraża obawy o swoją przyszłość.
5. Przestraszona Laura opuszcza Kordiana.
6. Bohater podejmuje próbę samobójczą, aby zakończyć "duchowe męki".
7. Kordian wyrusza w podróż po Europie.
8. W Londynie dowiaduje się o wartości pieniądza... więcej





Dlaczego i jak Kordian chciał popełnić samobójstwo?

Kordian podczas rozmowy z Laurą jest przygnębiony. W melancholijny nastrój wprawia go rozmyślanie o swojej przyszłości, a także brak zrozumienia u ukochanej. Gnębią go duchowe rozterki. Laura próbuje podnieść Kordiana na duchu:
"Kordian ma piękną przyszłość, talenta, zdolności(...)
Przyszłość daleka,
Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami..."

Kordian wydaje się jednak żyć w świecie marzeń. Zatopiony w swoim smutku... więcej