Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Jedną z istotnych ról w powieści „Lew, czarownica i stara szafa” pełni przemienność pór roku. Głównie mamy do czynienia z dwoma okresami – zimą, która utrzymuje się za sprawą magii Czarownicy oraz wiosną, która nadchodzi wraz z powrotem Aslana.

Biała Czarownica dzięki rzuconemu zaklęciu powoduje, że w Narnii panuje wieczna zima. Symbolizuje ona martwotę i zastój. Nic nie rośnie, zwierzęta pozostają w hibernacji, a ludzie skupiają się wokół ognia, rzadko wychodząc na zewnątrz. Prawie każdy człowiek instynktownie negatywnie reaguje na zimę, nawet wówczas, gdy trwa ona tyle co zazwyczaj. Tęsknimy za światłem, którego jest bardzo mało, za zielenią i ciepłem. Kiedy zima się przedłuża, szybko staje się nie do zniesienia.

Zima wiedźmy niszczy piękno i życie w Narnii. Las spowity jest w śniegu, wodospady pozostają zamarznięte, ogólnie Narnia sprawia wrażenie jałowej i pustej krainy. Sezon zimy oznacza, że rządy tyrana – Czarownicy mają się dobrze. Zła Królowa może poruszać się po swym państwie saniami zaprzężonymi w reny, pilnując by stan letargu utrzymywał się wiecznie. Pod śniegiem skryły się wszelkie oznaki radości, życia, a także wspomnienie o czasach, gdy był tu Aslan. Narnia pozostaje ponura i mroczna.

Jakże silnie zmienia się Narnia, gdy przybywa do niej Aslan! Pierwszym zwiastunem końca panowania magii Białej Czarownicy jest przybycie Świętego Mikołaja. Bez Bożego Narodzenia – narodzenia Chrystusa nie może narodzić się nowe życie i nadejść wiosna. Święta dają wszystkim mieszkańcom Narnii nadzieję i chociaż zła wiedźma usiłuje ją zniszczyć (zamienia świętujące zwierzątka w kamień) to jednak odwilż nadchodzi nieubłaganie. Wiosna nadchodzi nagle i uderza swą życiodajną siłą całej mocy. Na każdym kroku widać jej działanie – lasy stają się zielone, drzewa, krzewy i kwiaty zaczynają kwitnąć. Ożywiają się także potoki i źródła radośnie szemrząc. Ptaki zaczynają śpiewać, a wiatr niesie orzeźwiający podmuch. Nie jest to zwykła wiosna, tak jak odchodząca w niepamięć zima nie była zwykła. Trwała przecież przez wiele lat, dlatego wybuch wiosny jest potężny. Narnia zaczyna być uosobieniem życia, a nie jak dotychczas śmierci.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Aslan – charakterystyka
3  Co symbolizuje Narnia?