Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Można wysnuć wniosek, że kraina Narnii symbolizuje prostą, niezachwianą i niekwestionowaną wiarę, którą odnaleźć można w sercu dziecka. Z drugiej strony może być wytworem czystej fantazji autora, bądź odnosić się do Ziemi. Kraina ta jest jednym z kluczowych elementów książki i może istnieć bez odniesień do jakiejkolwiek religii czy filozofii.

W powieści rodzeństwo Pevensie przenosi się poprzez starą szafę do innego, równoległego świata. Nie jest to jedynie alegoryczna podróż, która odbywa się w dziecięcej psychice i marzeniach. Podstawowe zasady panujące w Narnii są bardzo podobne do dobrze nam znanych. Panują tam różne pory roku, istnieje rozróżnienie dobra i zła, zaś zabicie kogoś jest jednoznacznie potępiane.

Świat Narnii można traktować jako alegorię ziemskiego świata stworzonego przez Boga. Zgodnie z chrześcijańską religią ludzie są zjednoczeni przez Boga i przez jego syna Jezusa i podlegają odwiecznym prawom boskim, które obowiązują wszystkich. Kraina Narnii to chrześcijańska kraina, choć Bóg nie przyjmuje w niej postaci człowieka, a Wielkiego Lwa. Rodzeństwo Pevensie, jak może zinterpretować czytelnik, poznaje Boga i Chrystusa, poprzez ich przygody w Narnii. Lewis wykorzystuje Narnię, ponieważ spełnia fantazję dziecka o innym świecie. Magiczna kraina Narnii sprawia, że historia chrześcijaństwa staje się bardziej przystępna, ale w rzeczywistości nie stanowi bezpośredniej alegorii.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Narracja „Lwa, czarownicy i starej szafy”
3  Ideologia chrześcijańska w powieści „Lew, czarownica i stara szafa”Komentarze: Co symbolizuje Narnia?

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-21 13:42:58

Stara szafa symbolizuje krainę Narnii w której nie ma wiosny jest wieczna zima . Szafa jest wspaniałą w której jest śnieg można się rzucać śnieżkami .
Streszczenia książek
Tagi: