Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Można wysnuć wniosek, że kraina Narnii symbolizuje prostą, niezachwianą i niekwestionowaną wiarę, którą odnaleźć można w sercu dziecka. Z drugiej strony może być wytworem czystej fantazji autora, bądź odnosić się do Ziemi. Kraina ta jest jednym z kluczowych elementów książki i może istnieć bez odniesień do jakiejkolwiek religii czy filozofii.

W powieści rodzeństwo Pevensie przenosi się poprzez starą szafę do innego, równoległego świata. Nie jest to jedynie alegoryczna podróż, która odbywa się w dziecięcej psychice i marzeniach. Podstawowe zasady panujące w Narnii są bardzo podobne do dobrze nam znanych. Panują tam różne pory roku, istnieje rozróżnienie dobra i zła, zaś zabicie kogoś jest jednoznacznie potępiane.

Świat Narnii można traktować jako alegorię ziemskiego świata stworzonego przez Boga. Zgodnie z chrześcijańską religią ludzie są zjednoczeni przez Boga i przez jego syna Jezusa i podlegają odwiecznym prawom boskim, które obowiązują wszystkich. Kraina Narnii to chrześcijańska kraina, choć Bóg nie przyjmuje w niej postaci człowieka, a Wielkiego Lwa. Rodzeństwo Pevensie, jak może zinterpretować czytelnik, poznaje Boga i Chrystusa, poprzez ich przygody w Narnii. Lewis wykorzystuje Narnię, ponieważ spełnia fantazję dziecka o innym świecie. Magiczna kraina Narnii sprawia, że historia chrześcijaństwa staje się bardziej przystępna, ale w rzeczywistości nie stanowi bezpośredniej alegorii.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  „Lew, czarownica i stara szafa” jako przykład literatury fantasy
3  Czas i miejsce akcji „Lwa, czarownicy i starej szafy”