Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Powieści „Lew, czarownica i stara szafa” należy do literatury fantastycznej, do gatunku fantasy. Odmianę tę charakteryzuje występowanie magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

W powieści Lewisa głównym miejscem akcji jest fantastyczna kraina Narnii rządząca się innymi zasadami niż świat ziemski. Trafić tam można przez starą wielką szafę, która stoi na pograniczu dwóch światów. Występują tam nierealne postaci: czarownica, fauny, driady, karły, Władca-Zza-Morza, zaś zwierzęta, jak w wielu baśniach, posiadają zdolność mowy. Psychologia wszystkich postaci, ich motywacje i zachowania są przedstawione realistycznie — dotyczy to także bohaterów o pochodzeniu mitycznym i baśniowym. Mamy także do czynienia magicznymi przedmiotami, takimi jak czarodziejska różdżka, dzięki której można zamieniać żyjące organizmy w kamień, Kamienny Stół, róg przywołujący pomoc, czy magiczna mikstura uzdrawiająca ciężko rannych.

Narnia rządzi się swoimi Prawami, którym wszyscy znajdujący się w niej podlegają. To wielkie czary z zamierzchłych czasów oraz największe czary sprzed początków czasu. Zasad tych mnie może złamać nawet Wielki Lew. Świat w Narnii jest także fikcyjny, baśniowy, zupełnie nie wiąże się z ziemskim czasem. Pory roku za sprawą działania zaklęcia przestają się zmieniać i panuje tam wieczna zima.

Ponadto należy wspomnieć, że gatunek fantasy czerpie z mitologii różnych ludów. W „Opowieściach z Narnii” odnajdziemy odwołania zarówno do mitologii pogańskich, wywodzących się między innymi z Grecji i Rzymu (Bachus, faun), a także świata Celtów czy Germanów do kultury żydowskiej (Lilith), a przede wszystkim do wierzeń chrześcijańskich i historii zapisanych w Biblii (męczeństwo, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, istnienie Władcy-Zza-Morza, który uosabia Boga). Lewis świadomie przetwarza opowieść znaną wszelkim, chrześcijanom i ukazuje ją w innym, fantastycznym wymiarze, który bardziej przemawia do dzieci. Z kolei bitwa, podczas której używane są tarcze i miecze przypomina starcia średniowieczne.

„Lwa, czarownicę i starą szafę” możemy nazwać „współczesną baśnią”. Jest to gatunek nastawiony na dylematy moralne oraz na kontestację różnych przejawów i zjawisk realnej współczesności. Mimo fantastyczności Narnii podstawowe wartości, takie jak dobro, zło, miłość, przyjaźń, współczucie mają takie samo znaczenie jak w naszym świecie. W przeciwieństwie do opowieści Tolkiena (który był bliskim przyjacielem Lewisa) wydarzenia rozgrywają się w dwóch równoległych światach – ziemskim i baśniowym.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Pory roku w Narnii
3  Aslan – charakterystyka