Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Narnia to kraina, która istnieje równolegle do naszego rzeczywistego świata. Można się do niej dostać przez szafę. Gdy się do niej wejdzie nagle okazuje się, że trafia się do gęstego lasu. Granicę między dwoma światami stanowi latarnia.

Prawo Narnii ustanowił przed wiekami Wielki Władca-Zza-Morza, zaś rządy sprawował jego syn Wielki Lew – Aslan. Po jego odejściu władzę podstępnie przejęła Biała Czarownica, karząc się nazywać Królową. Do niej, zgodnie z Prawem należy każdy zdrajca. jeśli zasada ta zostanie złamana Narnia zniknie w ogniu i wodzie. Istnieje jednak tajemne prawo sprzed początków czasów, które głosi, że dobrowolna ofiara za zdrajcę sprawi, że Śmierć cofnie swoje wyroki.

Gdy Łucja, a następnie kolejne dzieci z rodzeństwa trafiają do Narnii panuje tam wieczna zima. Okazuje się, że dzieje się tak za sprawą klątwy rzuconej przez Białą Czarownicę, która podszywa się pod Królową Narnii. Ponadto sprawiła ona, że nigdy nie nadchodzą święta Bożego Narodzenia. Taki stan trwa od wielu lat. Wiosna nadchodzi wraz z powrotem do Narnii króla zwierząt – Aslana. Wówczas śniegi błyskawicznie topnieją, a drzewa i kwiaty zakwitają.

Narnia jest krainą górzystą. Pan Tumnus mieszka w grocie skalnej, także w grocie odpoczywają wędrowcy podczas wędrówki do Kamiennego Stołu. To najważniejsze miejsce w całej krainie, które wznosi się na płaskim szczycie najwyższej góry. Widać z niej rozciągające się morze i położony nad nim zamek Ker-Paravel. Pałac Białej Czarownicy położony jest między dwoma wzgórzami. Wzgórza i doliny Narnii porasz cza dzika puszcza, której Panem jest Aslan.

Narnię zamieszkuje wiele istot i zwierząt. Wszystkie, nawet myszy potrafią mówić ludzkim językiem. Obok wilków, bobrów, lisów i ptaków możemy spotkać tu karły, driady, fauny, centaury czy olbrzymy. Zasadniczo można je podzielić na zwolenników Aslana i zwolenników Białej Czarownicy. Właśnie między wojskami Wielkiego Lwa a wiedźmy rozegra się wojna domowa – w jej wyniku zostanie pokonana prowadząca rządy tyrańskie Biała Czarownica i zgodnie z przepowiednią na czterech tronach w Ker-Paravel zasiądzie dwóch synów Adama i dwie córki Ewy.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Co symbolizuje Narnia?
3  Bohaterowie „Lwa, czarownicy i starej szafy”