Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W powieści „Lew, czarownica i stara szafa”, podobnie jak w baśni odnajdziemy motyw konfliktu dobra ze złem. Obie wartości są ukazane na zasadzie kontrastu i reprezentowane przez konkretnych bohaterów.

Wszystkie dzieci wewnętrznie są dobre i nawet jeśli schodzą ze złej drogi, jak Edmund, ostatecznie zwycięża ich pozytywna część duszy. Po przybyciu do Narnii dzieci zostają otoczone opieką i troską stworzeń, które pozostają wierne Aslanowi i nienawidzą złej czarownicy. Spotyka ich otwartość i przyjaźń, co wyraźnie widać podczas spotkania Łucji z panem Tumnusem. Dawne prawa, miłosierdzie, poświęcenie symbolizuje postać Aslana. Potrafi dobrowolnie oddać swe życie za zdrajcę – Edmunda. Dobro symbolizuje także wiosna, która nadchodzi wraz z pojawieniem się Wielkiego Lwa – świat ożywa, rodzi się nadzieja, źródła zaczynają szemrać, kwiaty kwitnąć, a ptaki śpiewać.

Z kolei świat zła reprezentuje Biała Wiedźma i jej słudzy (karły, wilki). Dzięki magii sprawia ona, że w Narnii panuje wieczna zima, a święta Bożego Narodzenia nigdy nie nadchodzą. Wiedźma jest okrutna, swych przeciwników zamienia w kamień. Nie ma serca, sumienia i nie zna litości. Lubi upokarzać innych i sprawiać im ból. Strach, który budzi paraliżuje mieszkańców Narnii, sprawia, że nie ma buntowników.

Do ostatecznego starcia dochodzi podczas wielkiej bitwy. Chociaż Czarownica zabrała życie Wielkiemu Aslanowi, jednak zmartwychwstał dzięki zaklęciu sprzed powstania Narnii i raz na zawsze pokonał złą Królową. Jak udowadnia autor dobro i takie cechy, jak lojalność, oddanie, przyjaźń, miłość, męstwo i wrażliwość muszą zwyciężyć. Jednak wygrana wymaga ofiary i poświęcenia, co dokonuje się za sprawą męczeństwa i śmierci Aslana.

Interpretując powieść Lewisa w ideologii chrześcijańskiej możemy Aslana przyrównać do Jezusa Chrystusa, który oddał swe życie dla odkupienia ludzkości, zaś złą Czarownicę do sługi Szatana, który ma władzę nad grzesznikami (w tym wypadku nad zdrajcą – Edmundem). Ostatecznie dzięki ofierze Aslana zwycięża miłosierdzie, dobro i miłość, a zło przemija.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Clive Staples Lewis – biografia
3  Łucja – charakterystyka