Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnie Grecy zatrzymali się na wyspie Ajaja, zamieszkanej przez czarodziejkę Kirke, która zamieniła towarzyszy Odyseusza w wieprze. Odyseusz podstępnie zmusił ją do przywrócenia im ludzkiej postaci i przez rok przebywał w jej zamku. Po tym czasie jego przyjaciele przypomnieli mu o konieczności powrotu do domu. Odys, słuchając rad Kirke, najpierw udał się do krainy zmarłych, Hadesu, by wysłuchać przepowiedni tebańskiego wróżbity, Tejresjasza, który mógł udzielić mu wskazówek odnośnie dalszej podróży.

W Hadesie Odyseusz spotkał dusze swych towarzyszy, poległych w czasie walk pod Troją i tych, którzy zginęli po powrocie do domów. Ujrzał również zjawę matki, dowiadując się od niej, iż zmarła jakiś czas temu z tęsknoty za nim. Z przepowiedni Tejresjasza wynikało, że powróci do domu sam, na obcym okręcie.

Po rozmowie z wróżbitą Odyseusz wrócił na Ajaję, a Kirke udzieliła mu dalszych wskazówek, którymi powinien się kierować, by uniknąć czyhających na niego niebezpieczeństw w drodze powrotnej do Itaki. Po opuszczeniu zamku czarodziejki, statek Odysa przepłynął w pobliżu wyspy Syren – istot mających postać pół-kobiety pół-ptaka, które wabiły swym śpiewem żeglarzy, zmuszając ich do rzucania się w otchłań morza. Król, zgodnie z poleceniem Kirke, nakazał towarzyszom, aby zalepili uszy woskiem, a jego przywiązali do masztu.

Kolejną przeszkodą, jaką musiał pokonać w czasie swej tułaczki Odyseusz, była cieśnina, po której obu stronach mieszkały dwa potwory – Skylla i Charybda. Charybda połykała i wypluwała wodę, wciągając do przepastnej gardzieli przepływające obok okręty, zaś Skylla zadowalała się, pożerając sześciu żeglarzy i pozwalając dzięki temu odpłynąć statkom dalej. Odys zdecydował się przepłynąć obok Skylli, będąc nawet gotowym do podjęcia walki z potworem, ocalając w ten sposób swój okręt kosztem utraty sześciu towarzyszy niedoli.

Następnie Grecy dotarli do brzegów Sycylii, gdzie pasły się stada bydła, należące do boga słońca. Szalejąca burza uniemożliwiała im dalszą podróż, a zapasy żywności skończyły się po kilku dniach. Wtedy towarzysze Odyseusza, wbrew jego zakazowi i przestrogom, zabili białe byki, wzbudzając tym gniew Heliosa, który początkowo uciszył wichurę, a gdy ludzie znaleźli się na statku, zniszczył go uderzeniem pioruna i zatopił. Odyseusz, który jako jedyny ocalał, przez wiele dni dryfował na deskach, aż w końcu został wyrzucony przez fale na brzeg wyspy Ogygia, gdzie nieprzytomnego króla znalazła nimfa Kalipso i zaopiekowała się nim. Zakochana boginka przetrzymywała go przez siedem lat, obiecując mu wieczną młodość, lecz Odyseusz nie potrafił zapomnieć o żonie i ojczyźnie. Wreszcie, za namową Ateny, Zeus postanowił umożliwić mu powrót do domu i wysłał do Kalipso Hermesa z wiadomością, aby natychmiast uwolniła mężczyznę. Nimfa podarowała Odysowi narzędzia, dzięki którym zbudował tratwę oraz zaopatrzyła go w prowiant. Bohater opuścił wyspę i przez wiele dni żeglował samotnie przez morze, aż w końcu dostrzegł go Posejdon, który msząc się za oślepienie Polyfema, rozbił szalupę Odysa skłębionymi falami.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Odyseja - streszczenie szczegółowe
2  Odyseja jako epos
3  Odyseja - plan wydarzeń