Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
XLVI
Azja zostaje murzą. Cały czas znęca się nad Zosią, aż w końcu sprzedaje wszystkie niewiasty ze swego obozu na targu.

XLVII
Chorągwie Rzeczypospolitej wyruszają na podjazdy ordy Krymskiej i Doroszowi, podczas gdy hetman Sobieski oddaje się rozmyślaniom na temat ojczyzny. Wkrótce wysyła list Michałowi.
Do Chreptiowa przybywa bardzo zmieniony Nowowiejski. Część żołnierzy unika z nim kontaktu, to razem z nim wyruszają na drugi brzeg Dniestru do Tatarów.

XLVIII
Nowowiejski zakłada obóz na ziemi wroga, morduje koniarzy tatarskich, aż w końcu napad na obóz Lipków i porywa Azję.

XLIX
Po powrocie do Raszkowa, Luśnia wbija Azję na pal, dochowując przysięgi złożonej po powrocie wycieńczonej Basi. Mellechowicz umiera w strasznych cierpieniach.

L
Nowowiejski wraca do Chreptiowa, a Baśka z taborem wyjeżdża do Kamieńca, gdzie trwają obrady wojenne i narady obronne. Po ich zakończeniu Michał z Ketlingiem składają ślubowanie w kościele.

LI
Żwaniec zostaje zdobyty przez sułtana, a Michał z żołnierzami wraca do Kamieńca,. Tam w jednym z klasztorów, w którym przebywa Basia, stara się przygotować ją na swoją rychłą śmierć.

LII
Rozpoczyna się bitwa harcownicza, w finale której wróg zostaje pokonany.

LIII
Pod mury Kamieńca przybywają wojska sułtana. Padają żądania poddania się, trwa wymiana ognia. Żaden z walczących po naszej stronie nie wie, że w tym czasie zostaje biskup i podolski podpisują z wrogiem potajemny układ o odroczeniu bitwy.

LIV
Tatarzy nie rozumieją, dlaczego Polacy nie respektują postanowień układu. Trwa dalsza wymiana ognia, ponieważ nikt z walczących po stronie hetmana nie myśli oddawać Kamieńca.

LV
Michał odwiedza Basię. W czasie ostatniego spotkania stara się przygotować ją na swoją śmierć oraz pożegnać się.
Muszalskiemu udaje się zagwoździć dwie kolubryny wroga.

LVI
Mimo ciągłej wiary Michała w zwycięstwo, mimo ogromnego poświęcenia walczących żołnierzy generał podolski oddaje sułtanowi Kamieniec i Podole. Dowiadując się o tym, Wołodyjowski i Ketling wysadzają zamek z sobą w środku – wolą zginąć, niż oddać ukochaną budowlę nieprzyjacielowi. W czasie pogrzebu męża Basia zanosi się płaczem i z trudem idzie za trumną.

EPILOG
Po zebraniu przez hetmana trzydziestotysięcznego wojska i wyruszeniu na sułtańskiego nieprzyjaciela pod Chocim, 9 listopada 1673 roku rozpoczyna się decydujące starcie z Turkami.

W ich finale Sobieski odnosi sukces i zostaje królem, Hussein ucieka do Stambułu, a Nowowiejski, Motowidło oraz Muszalski giną w walce tak, jak marzy każdy żołnierz.

Dziesięć lat później udaje się w końcu obalić turecką potęgę w pamiętnej bitwie pod Wiedniem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie szczegółowe „Pana Wołodyjowskiego”
2  Pan Wołodyjowski - charakterystyka bohaterów
3  Motywy literackie w „Panu Wołodyjowskim”