Wydarzenia uporządkowane są chronologicznie. Narrator jest wszechobecny i wszechwiedzący, nie należy do świata przedstawionego, lecz doskonale zna myśli i przeżycia swych bohaterów. Relacjonuje wydarzenia i jednocześnie przybliża życie wewnętrzne bohaterów. W toku narracji wykorzystana jest mowa zależna, mowa niezależna i mowa pozornie zależna.
Bohaterowie powieści przedstawieni są przede wszystkim w sposób pośredni – poprzez swoje działania i myśli. Charakterystyka bezpośrednia jest skromna i ograniczona do podania podstawowych informacji. Narrator sporadycznie przybliża wygląd bohaterów, nie mówi nic o ich wieku. Pełną wiedzę o bohaterach czytelnik uzyskuje sam – ich postępowanie zmusza go do właściwej oceny i wyciągnięcia odpowiednich wniosków.
Język powieści jest prosty, pozbawiony barwnych opisów miejsc i przyrody. Narrator ogranicza się do przedstawienia faktów i życia emocjonalnego bohaterów.
Utwór Ireny Jurgielewiczowej opowiada o młodzieży i skierowany jest przede wszystkim do młodzieży. Ukazuje świat widziany ich oczami i mówi o tak ważnych wartościach w życiu młodego człowieka, jak przyjaźń i rodzina.