Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział dwudziesty piąty w którym rzucamy okiem na San Francisco w dniu mityngu
Z radości Obieżyświat wyskoczył na spróchniałe ruchome amerykańskie molo. Dziwił się, że miasto przypomina miasta angielskie, a nie te znane z opowieści o Dzikim Zachodzie. Pierwszy pociąg do Nowego Yorku odchodził o szóstej wieczorem podróżnicy udali się więc do hotelu „International”, gdzie zjedli śniadanie w stylu amerykańskim. Obieżyświat obawiał się napaści Indian na pociąg. Wędrowcy spotkali też Fixa, który wyraził chęć kontynuowania z nimi podróży do Europy. Wspólnie zwiedzili miasto. Trafili między innymi na mityng polityczny. Gęsty tłum ludzi falował. Rywalizowały ze sobą partie Kamerfielda i Mandiboya. Nie wiadomo zwolennicy której zwyciężyli. Zebranych poniósł tłum. Przed ciosem jednego z napastników uratował Fogga Fix. Jeden z Jankesów – pułkownik Stamp Proctor - znieważył Fogga, za co ten przysiągł mu zemstę. Fogg i Fix cało wyszli z opresji, jednak musieli kupić nowe ubrania. Na dworcu dowiedzieli się, że w mieście odbywały się wybory na sędziego pokoju. Pociąg ruszył o czasie.

Rozdział dwudziesty szósty w którym wsiadamy do pociągu pospiesznego Drogi Żelaznej Pacyfiku
Narrator informuje o historii i budowie Drogi Żelaznej Pacyfiku – kolei przebiegającej przez całe Stany Zjednoczone (od San Francisco, przez Ogden i Omaha do Nowego Jorku), którą można było przebyć przez siedem dni. Wagony przypominały długie wozy, z jednego końca pociągu można było przejść na drugi. Fix i Obieżyświat pełni nieufności nie rozmawiali. O ósmej wieczór stewardzi zarządzili spoczynek i rozłożyli łóżka. Pociąg mijając wiele miejscowości zmierzał na północny-wschód. O ósmej rano wagony z sypialnych powróciły do normalnego stanu. Podróżni podziwiali prerię. Swobodną przeprawę przerwało nadejście wielkiego stada bizonów, które na trzy godziny zatrzymały pociąg. Następnie za łańcuchem Humboldta wjechał on do kraju mormonów.

Rozdział dwudziesty siódmy w którym Obieżyświat przebiega z szybkością dwudziestu mil na godzinę kurs historii mormońskiej
6 grudnia pociąg zbliżał się do Jeziora Słonego. Obieżyświat spotkał na platformie dziwnego ubranego na czarno człowieka jadącego do stacji Elko. Wywieszał on zaproszenia na odczyt o mormonach do których należał. O 11.00 zainteresowani zebrali się w wagonie nr 117. William Hitch wygłosił płomienne przemówienie o męczeństwie mormonów prześladowanych przez władze Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna opowiadał o historii mormonów wywodzących się z Izraelitów. Wspomniał o losach ich duchowego przywódcy Joego Smitha i jego następcy. Na Sali pozostał jedynie Obieżyświat, jednak i on ją opuścił. Na stacji Ogden pociąg miał czterogodzinny postój, dlatego przyjaciele Fogga wybrali się na zwiedzanie miasta. O trzeciej przechadzali się ulicami Salt Lake City. Ludzi było niewiele, zaś kobiety nosiły się skromnie i nie wyglądały na szczęśliwe. Obieżyświat jako kawaler współczuł mormonom wyznającym wielożeństwo.

Rozdział dwudziesty ósmy w którym Obieżyświat na próżno przemawia ludziom do rozsądku
Teren górski, który przemierzali pochłonął najwięcej funduszy. Po drodze minęli dolinę Bitter Creek, stan Wyoming i Green River. Za oknem często padał śnieg, jednak mieszał się z deszczem i nie zakłócał podróży. Podczas jednego z postojów Auda dostrzegła wśród pasażerów pułkownika Proctora. Pragnęła uniknąć ponownego spotkania Jankesa i Fogga. Faktem tym przejęli się Fix i Obieżyświat. Detektyw wraz z Audą postanowił zająć uwagę Fogga grą w wista. W Górach Skalistych dotarli do działu wód dwóch oceanów. Wjechali na rozległą równinę. Gdy pewnego dnia pociąg stanął okazało się, że most w Medecine Bow jest uszkodzony. Drogę należało przebyć pieszo, pokonując wezbraną rzekę. Maszynista Forster zaproponował by most przejechać „pełną parą”. Amerykanie coraz bardziej akceptowali szalony pomysł. Lokaj protestował, jednak nikt go nie słuchał zarzucając tchórzostwo. Pociąg ostatecznie przeskoczył z brzegu na brzeg, a następnie most runął całkowicie.

Rozdział dwudziesty dziewiąty w którym jest mowa o różnych wypadkach mogących się zdarzyć jedynie na szlakach kolei amerykańskich
Pociąg mijał przełęcze Cheyenne, Evans, a następnie wjechał w płaskie połacie ziemi. Minął odbicie do Denver – stolicy Kolorado. Podróżni znaleźli się w Nebrasce, a następnie minęli miasto Julesburg, gdzie w 1867 roku uroczyście otwarto kolej łączącą oceany. Na uroczystości był nawet prezydent. Podczas jednej z partii gry w wista do grających Fogga, Fixa i Audy podszedł pułkownik Proctor. Ponownie obraził Anglika każąc mu wyjść w karo. Mężczyźni, ku rozpaczy zebranych, umówili się na pojedynek w nieodległym Plum Creek. Gdy pociąg dotarł na stację Fogg wraz ze swym sekundantem Fixem wyszli na peron. Okazało się, że pociąg musi ruszać, gdyż ma opóźnienie. Przeciwnicy wraz z konduktorem udali się do ostatniego wagonu. Gdy zostali sami i mieli się pojedynkować wokół pociągu rozległo się wiele innych strzałów. Pociąg zaatakowała wataha Siuksów. Indianie grabili kufry i walizki. Nie milkła strzelanina. Musiano za wszelką cenę zatrzymać pociąg. Obieżyświat pod pociągiem przedostał się na przód pociągu i odłączył lokomotywę. Siuksowie zbiegli widząc nadciągające wojsko. Okazało się, że wśród ocalonych nie ma Obieżyświata.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  Czas i miejsce akcji „W 80 dni dookoła świata”
3  „W 80 dni dookoła świata” - bohaterowie