Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział trzydziesty w którym pan Fileas Fogg spełnia po prostu swój obowiązek
W walce zaginęło trzech mężczyzn, w tym Obieżyświat. Pani Auda i Fogg nie ucierpieli. Dżentelmen nie zawahał się i zdecydował iść na ratunek lokajowi, zapominając o zakładzie. Początkowo kapitan fortu Kearney nie chciał narażać swych ludzi, jednak nieugięta postawa bohatera sprawiła, że dał mu do dyspozycji trzydziestu żołnierzy. Fix pozostał z panią Audą i wytykał sobie swą lekkomyślność. Fileas obiecał tysiąc funtów żołnierzom, jeśli odbiją zakładników. O drugiej po południu na stacji pojawił się parowóz odczepiony wcześniej od pociągu. Pociąg odjechał, a na stacji została pani Auda i inspektor Fix. Kobieta próbowała w zadymie wypatrzeć swego ukochanego. W nocy wzmógł się chłód. Nad ranem ujrzano cały oddział, na którego czele jechał Fogg z Obieżyświatem i dwoma innymi uwolnionymi mężczyznami. Następny pociąg miał być dopiero wieczorem.

Rozdział trzydziesty pierwszy w którym inspektor Fix bierze sobie do serca sprawy pana Fogga
Fix upewnił się, że Foggowi zależy na dotarciu do Nowego Jorku jak najszybciej. Obliczył, że brakuje mu ośmiu godzin. Zaproponował podróż w saniach z żaglami, którą oferował Amerykanin – Mudge. Fogg dobił targu i niebawem sanie z jachtowym osprzętem były gotowe do drogi. Pani Auda i Obieżyświat oraz Fix za nic nie chcieli opuścić Anglika. Do Omaha mieli około pięciu godzin. Droga była prosta, podróżnych zatykał mroźny wiatr. Każdego pochłaniały własne myśli. Do Omaha dotarli na czas. Wsiedli do pociągu jadącego do Chicago i przejechali kolejno stany Iowa i Illinois. 10 grudnia dotarli do Chicago. Po zmianie pociągu wędrowcy przemknęli Indianę, Ohio i Pensylwanię oraz New Jersey. 11 grudnia dotarli do portu – okazało się, że statek płynący do Liverpoolu opuścił port przed czterdziestu pięciu minutami.

Rozdział czterdziesty drugi w którym pan Fogg podnosi rękawicę rzuconą mu przez los
Żadna inna łódź nie mogła zastąpić parostatku „Chiny” – kolejne odpływały dopiero 14 grudnia, miały inne porty docelowe lub były zbyt wolne. Fogg postanowił przenocować na Broadway w Hotelu św. Mikołaja. Nazajutrz udał się do portu nad rzekę Hudson i obserwował statki. Wśród nich dostrzegł parowiec „Henriettę” o żelaznym kadłubie i drewnianej nadbudowie. Kapitan Speedy nie chciał zgodzić się, by dowieść go do Liverpoolu, choć nie miał ładunku. Sprzeciwiał się wynajęciu czy sprzedaży statku. Ostatecznie zgodził się wziąć pasażerów do Bordeaux, gdzie płynął, oczywiście za sowitą opłatą (2 tys. dolarów za osobę).
Rozdział trzydziesty trzeci w którym pan Fogg staje dzielnie na wysokości zadania
Nazajutrz 13 grudnia na mostku kapitańskim pojawił się nawigator, którym okazał się Fileas Fogg. Kapitan został uwięziony. Okazało się, że Anglik przekupił całą załogę, która i tak szczerze nienawidziła kapitana. Pogoda sprzyjała rejsowi. Francuz zaraził wszystkich swym humorem. Fix nie wierzył, że statek zmierza do Anglii. Okazało się, że pan Fileas jest świetnym żeglarzem. 16 grudnia minął siedemdziesiąty piąty dzień podróży. Okazało się, że węgiel jest na wyczerpaniu. Pan Fogg kazał jednak palić bez ustanku. 18 grudnia wezwał do siebie wściekłego kapitana i zaproponował mu kupno statku. Powiedział, że i tak będzie zmuszony go spalić. Zapłacił właścicielowi sześćdziesiąt tysięcy dolarów. Ten upewniwszy się, że kadłub i maszyny pozostaną jego natychmiast złagodniał. Fogg nakazał mu palenie drewnianymi częściami statku w piecach. Statek z dnia na dzień znikał z oczu. 20 grudnia dostrzeżono brzegi Irlandii. Dwadzieścia cztery godziny przed upływem czasu byli przy porcie w Queenstown. Fogg postanowił dostać się do Londynu tak, jak docierała tam poczta. Fix zrezygnował z aresztowania dżentelmena. 21 grudnia przed dwunastą dotarł do liverpoolskiego portu skąd w ciągu sześciu godzin miał dotrzeć do Londynu. Wówczas został aresztowany przez Fixa.

Rozdział trzydziesty czwarty w którym Obieżyświat ma okazję zachwycać się „koronkową robotą”
Fogga zamknięto w urzędzie celnym. Obieżyświat chciał rzucić się na Fixa, zaś Auda wybuchła płaczem. Obieżyświat wyrzucał sobie, że nie poinformował pana o zamiarach Fixa. Fogg oczekiwał w celi z zupełnym spokojem. Patrzył jedynie na upływający czas. O drugiej trzydzieści do więzienia wpadli pani Auda, Obieżyświat i pan Fix – okazało się, że prawdziwy złodziej od trzech dni siedzi w areszcie. Pan Fogg wymierzył inspektorowi zamaszysty cios, zaś lokaj nazwał to „koronkową robotą”. O trzeciej pan Fogg wynajął pociąg specjalny i ruszył w stronę Londynu. Fileas Fogg, dokonawszy nieprawdopodobnej podróży dookoła świata, przybył do celu z pięciominutowym opóźnieniem! Przegrał zakład!

Rozdział trzydziesty piąty w którym Obieżyświat nie każe sobie powtarzać dwa razy pewnego zalecenia
Po powrocie pan Fogg zamknął się w domu przy Saville Row. Obieżyświat bacznie mu się przyglądał obawiając się radykalnego kroku. Pani Auda zamieszkała w jednym z pokoi. W skrzynce był wysoki rachunek za osiemdziesiąt dni ogrzewania gazem. Pan Fileas przeprosił panią Audę za swą nieobecność podczas posiłków – musiał uporządkować swe sprawy. Obieżyświat winę za porażkę brał na siebie. Nie mógł znieść bezczynności. Wieczorem gospodarz porozmawiał z panią Audą i przeprosił, że nie może zabezpieczyć jej pobytu w Anglii. Obiecał jej darować wszystko co mu pozostało. Pani Auda oświadczyła się mu. Anglik stwierdził, że kocha ją nad życie Postanowiono powiadomić wielebnego Samuela Wilsona o ślubie, który miał się odbyć nazajutrz w poniedziałek.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  Fileas Fogg - charakterystyka
3  Jan Obieżyświat - charakterystyka