Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Charlie i fabryka czekolady” to fantastyczna powieść Roalda Dahla przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Pierwsze wydanie ukazało się w Stanach Zjednoczonych w 1964 roku. Narrator wypowiada się w trzeciej osobie. Z sympatią odnosi się do pozytywnych bohaterów – Charliego Bucketa oraz Willy’ego Wonki, zaś jest krytyczny wobec innych ukazanych dzieci – Augustusa Gloopa, Verucy Salt, Violet Beauregarde, Mike’a Teavee. Niekiedy narrator przyjmuje punkt widzenia tytułowego bohatera i mówi w jego imieniu.


Treść powieści jest lekka, jednak autor nie unika poruszania poważnych problemów takich jak wychowanie dzieci, czy radzenie sobie z ubóstwem. Miejscem akcji jest mały dom na skraju wielkiego miasta, a także magiczna fabryka czekolady. Głównym wątkiem są losy małego Charliego oraz rywalizacja bohatera i czwórki pozostałych dzieci, które znalazły Złote Talony podczas zwiedzania fabryki pana Wonki. Akcja zawiązuje się, gdy dowiadujemy się, że pan Willy ogłosił konkurs i zamierza otworzyć swą fabrykę dla piątki szczęśliwców, którzy znajdą złote bilety schowane w opakowaniach czekolady.

Moment kulminacyjny następuje, gdy Charlie znajduje na ulicy pieniądze, kupuje dwie czekolady i w drugiej z nich odnajduje upragniony talon. Podczas zwiedzania fabryki pan Wonka odsłania złe cechy charakteru czwórki dzieci. Akcja rozwiązuje się, gdy jako jedyny uczestnik wycieczki pozostaje Charlie i dowiaduje się, że otrzyma fabrykę czekolady na własność. Bezinteresowność i dobre serce głównego bohatera zapowiada jego przyszłą fortunę. Los uśmiecha się do niego – choć cierpi nędzę, jest niedożywiony, mieszka w ciasnym domu znajduje Złoty Talon i okazuje się godny, by być następcą pana Wonki.

Mapa serwisu: