Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Willy Wonka - właściciel największej na świecie fabryki czekolady. Jest czarodziejem – z czekolady potrafi zrobić wszystko. Wciąż wymyśla nowe rodzaje słodyczy. Zamiast robotników zatrudnia Umpa-Lumpy. Nie lubi samolubnych, łakomych i ograniczonych dzieci, za to ceni dobre serce, dlatego na swego dziedzica wyznacza Charliego.

Charlie Bucket - mały chłopiec pochodzący z ubogiej, jednak bardzo się kochającej rodziny. Jego największym marzeniem była czekolada. Cudem udaje mu się zdobyć Złoty Talon, który uprawnia do zwiedzenia fabryki czekolady. Dzięki skromności i dobremu sercu „wygrywa” z innymi dziećmi. W nagrodę pan Wonka ogłasza go swym następcą i przekazuje mu w podarunku fabrykę.

August Gloop – dziewięciolatek, który wciąż się objada. Jest otyły, jednak rodzice nie zabraniają mu obżerania się, głównie czekoladą. Łakomstwo doprowadziło do tragedii – wpadł do rzeki z czekoladą i został wessany do rury. Jako pierwszy opuszcza grupę zwiedzającą fabrykę. Dzięki temu fabrykę opuszcza „odchudzony”.

Veruca Salt - córka właściciela fabryki orzeszków, rozpieszczana przez swych rodziców. Uważała, że jeśli czegoś zapragnie, natychmiast to dostanie. Taki sposób myślenia sprawił, że gdy usiłowała wziąć jedną z wiewiórek pracujących przy rozłupywaniu orzechów została wrzucona do dziury na odpadki. Wiewiórki uznały, że w środku jest pusta. Fabrykę opuszcza wraz z rodzicami cała w śmieciach.

Violet Beauregarde – uwielbiała żuć gumę i czyniła to nieustannie, przerywając tylko na kilka minut podczas posiłku. Była arogancko, pyskowała nawet rodzicom. Nie umiała powstrzymać się przed spróbowaniem nowego wynalazku – gumy zawierającej trzy posiłki i zmieniła się w wielką jagodę. Po wyjściu z fabryki jej twarz pozostała fioletowa.

Mike Teavee – chłopiec uzależniony od oglądania telewizji (głównie filmy gangsterskie). Przy sobie nosił zabawki – przede wszystkim plastikowe pistolety. Poza tym nie liczyło się dla niego nic innego, szybko się nudził. Był przemądrzały. Pragnął jako pierwszy być nadany przez telewizję i przez to stał się liliputem. Wpadł w szał, gdy dowiedział się, że jego ojciec pozbędzie się telewizora. W przyszłości może zostać wybitnym koszykarzem, gdyż maszyna do rozciągania gumy przesadnie zmieniła jego wzrost.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Charliego i fabryki czekolady w pigułce
2  Violet Beauregarde – charakterystyka
3  Charlie i fabryka czekolady - cytaty