Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Plan wydarzeń „Charliego i fabryki czekolady”

1. Przedstawienie Charliego Bucketa i jego rodziny.
2. Opowieści dziadka Joe o fabryce czekolady i jej właścicielu.
3. Budowa pałacu dla hinduskiego księcia.
4. Tajemniczy robotnicy fabryki.
5. Ogłoszenie konkursu przez Willy’ego Wonkę.
6. Otyły Augustus Gloop pierwszym znalazcą Złotego Talonu.
7. Szczęście Verucy Salt.
8. Urodzinowa czekolada Charliego.
9. Kolejnym zwycięzcą żująca gumę Violet Beauregarde.
10. Wygrana telewizyjnego... więcejCzas i miejsce akcji „Charliego i fabryki czekolady”

Czas akcji nie został konkretnie oznaczony. Historia ta mogłaby się wydarzyć dziś, ale także wiele lat temu. Akcja trwa kilka tygodni. Dowiadujemy się, że od rozpoczęcia akcji do pogorszenia się warunków atmosferycznych (mroźna zima) minęły dwa tygodnie. Natomiast zwiedzanie fabryki czekolady trwa jeden dzień – rozpoczyna się o godzinie 10.00 rano 1 lutego.

Miejsce akcji możemy podzielić na realne i fantastyczne. W realnym świecie... więcejKompozycja i narracja „Charliego i fabryki czekolady”

Kompozycja fantastycznej powieści Roalda Dahla jest zamknięta. Książka „Charlie i fabryka czekolady” zadedykowana została Theo, czyli synowi autora. Na początku poznajemy imiona i zdawkową charakterystykę pięciorga dziecięcych bohaterów. Utwór rozpoczyna się od przedstawienia rodziny głównego bohatera – Charliego Bucketa.

Fabułę możemy podzielić na fantastyczną i realistyczną. Realizm dotyczy opisów życia Charliego... więcejGłówne wątki „Charliego i fabryki czekolady”

Główny wątek utworu dotyczy tytułowego bohatera. Charlie to dziewięcioletni chłopczych wychowujący się w ubogim domku na obrzeżu miasta. Mimo biedy jest szczęśliwy, ponieważ ma kochającą się rodzinę. Jego największym marzeniem jest czekolada, jednak dostaje tylko jedną tabliczkę w roku. Nadzieję daje mu ogłoszony przez pana Wonka konkurs na zdobycie Złotego Talonu, który dawał prawo wstępu do fabryki. Cała rodzina kibicuje małemu,... więcejProblematyka „Charliego i fabryki czekolady”

Głównym problemem ukazany w utworze jest kwestia wychowania dzieci. Autor na kilku przykładach pokazuje błędy wychowawcze rodziców, które powodują, że ich pociechy są złe, a także zestawioną z nimi na zasadzie kontrastu idealną rodzinę. Są to kwestie ponadczasowe.

Idealną jest rodzina Bucketów. Pan Bucket stara się zarabiać na całą rodzinę, jego żona opiekuje się domem, a przede wszystkim dziadkami, Charlie jest posłusznym... więcejMotywy literackie „Charliego i fabryki czekolady”

Motyw odmiany losu – gdy poznajemy Charliego mieszka wraz z rodzicami i dziadkami w maleńkim domku. Rodzina je jedynie chleb z margaryną, ziemniaki i kapustę, a po utracie pracy przez pana Bucketa zaczyna głodować. Chłopak słodycze je tylko raz na rok – w dzień swoich urodzi dostaje tabliczkę czekolady. Marzy więc o czekoladzie. Jego los odmienia się, gdy za trzecim razem w tabliczce czekolady odkrywa Złoty Talon. Dzięki niemu... więcejOpis fabryki czekolady Wonki

Fabryka była ogromna – największa i najsławniejsza na świecie. Wejścia do niej bronił wysoki mur z żelazną bramą. Z wysokich kominów buchał dym, a ze środka dochodziły tajemnicze gwizdy i piski. Wokół fabryki roznosił się słodki zapach gęstej, roztopionej czekolady. Ciekawostką był fakt, że nikt nigdy nie wchodził, ani nie wychodził z fabryki.

Oprócz wyrobów czekoladowych pan Wonka wymyślił receptury innych słodyczy, które... więcej