Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Plan wydarzeń „Charliego i fabryki czekolady”

1. Przedstawienie Charliego Bucketa i jego rodziny.
2. Opowieści dziadka Joe o fabryce czekolady i jej właścicielu.
3. Budowa pałacu dla hinduskiego księcia.
4. Tajemniczy robotnicy fabryki.
5. Ogłoszenie konkursu przez Willy’ego Wonkę.
6. Otyły Augustus Gloop pierwszym znalazcą Złotego Talonu.
7. Szczęście Verucy Salt.
8. Urodzinowa czekolada Charliego.
9. Kolejnym zwycięzcą żująca gumę Violet Beauregarde.
10. Wygrana telewizyjnego... więcejCzas i miejsce akcji „Charliego i fabryki czekolady”

Czas akcji nie został konkretnie oznaczony. Historia ta mogłaby się wydarzyć dziś, ale także wiele lat temu. Akcja trwa kilka tygodni. Dowiadujemy się, że od rozpoczęcia akcji do pogorszenia się warunków atmosferycznych (mroźna zima) minęły dwa tygodnie. Natomiast zwiedzanie fabryki czekolady trwa jeden dzień – rozpoczyna się o godzinie 10.00 rano 1 lutego.

Miejsce akcji możemy podzielić na realne i fantastyczne. W realnym świecie... więcejProblematyka „Charliego i fabryki czekolady”

Głównym problemem ukazany w utworze jest kwestia wychowania dzieci. Autor na kilku przykładach pokazuje błędy wychowawcze rodziców, które powodują, że ich pociechy są złe, a także zestawioną z nimi na zasadzie kontrastu idealną rodzinę. Są to kwestie ponadczasowe.

Idealną jest rodzina Bucketów. Pan Bucket stara się zarabiać na całą rodzinę, jego żona opiekuje się domem, a przede wszystkim dziadkami, Charlie jest posłusznym... więcejOpis fabryki czekolady Wonki

Fabryka była ogromna – największa i najsławniejsza na świecie. Wejścia do niej bronił wysoki mur z żelazną bramą. Z wysokich kominów buchał dym, a ze środka dochodziły tajemnicze gwizdy i piski. Wokół fabryki roznosił się słodki zapach gęstej, roztopionej czekolady. Ciekawostką był fakt, że nikt nigdy nie wchodził, ani nie wychodził z fabryki.

Oprócz wyrobów czekoladowych pan Wonka wymyślił receptury innych słodyczy, które... więcej