Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena III – rozgrzeszenie Konrada przez księdza Piotra
Do sali, w której przebywał Konrad, przybył ksiądz Piotr. Odprawił nad nim egzorcyzmy. Duch wyznał również księdzu, iż w jednym z klasztorów Rosjanie przetrzymywali młodego Rollisona, który zastanawiał się, czy nie popełnić samobójstwa. Gdy zły duch opuścił ciało Konrada, ksiądz nakazał mu modlić się o przebaczenie.

Scena IV – widzenie Ewy
Ewa, mieszkająca na wsi pod Lwowem, miała widzenie – Maryja podała swojemu małemu synowi, Jezusowi, kwiaty, a On zasypał nimi Ewę.

Widzenie księdza Piotra
Obserwujemy księdza, przebywającego na modlitwie. W jej trakcie miał widzenie – ukazały mu się kibitki jadące na Syberię oraz siedzącą w nich młodzież. Wśród nich znajdował się tajemniczy mesjasz, o imieniu czterdzieści i cztery, który miał zbawić kraj.

Ksiądz widział też Polaków niosących krzyż, cierpiących jak Jezus i opłakiwanych przez ich matkę – Wolność. Umarły naród jednak zmartwychwstał i uniósł się do nieba ubrany w białe szaty.

Widzenie Senatora
Są to koszmary, które dręczyły Nowosilcowa. Nagle wszyscy odwrócili się od niego, stracił ich szacunek, zaś diabły zaczęły walczyć o jego duszę.

Salon warszawski
Było to spotkanie na balu, w którym uczestniczyła cała warszawska elita. Zauważyć można podział na dwie grupy wśród obecnych na sali. Przy drzwiach stali młodzi patrioci, zaś w środku, przy stolikach, zasiadała towarzyska śmietanka – damy, oficerowie, literaci. Tematem ich rozmów była wyższość literatury francuskiej nad polską, wspaniałość balu i dobroć Senatora.

Młoda dama z towarzystwa rozmawiającego przy drzwiach zachęca obecnych do wysłuchania opowieści o Cichowskim. Szambelan nie chce słuchać i wychodzi. Reszta zgromadzonych przystaje na propozycję. Adolf opowiada o tym, jak przed laty uznano, że zaginiony Cichowski się utopił. Tymczasem został uwięziony. Poddawano go okrutnym, wymyślnym torturom (pojono opium, karmiono słonymi śledziami nie dając wody do picia, straszono). Mimo że znęcano się nad nim, nikogo z towarzyszy nie wydał. Kiedy po latach więziennej poniewierki wynędzniały wrócił do domu, był człowiekiem zupełnie wyniszczonym, stracił pamięć (prawdopodobnie na skutek lęku przed wydaniem przyjaciół).


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. I - streszczenie
2  Obraz polskiego społeczeństwa zawarty w scenach Salon warszawski i Pan Senator w III części Dziadów
3  Portret tragicznego kochanka romantycznego w IV części Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Dziady cz. III - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 21:32:03

Ludzie cieszcie się,że taki rzeczy jak streszczenia wogóle są zamieszczane na necie!! Gdyby nie one ok. połowa z nas nie wiedziałaby o czym są niektóre lektury nie mówąc o kontekście itd. Oczywiście zachęcam do czytania lektur;)


2019-01-22 21:04:21

Kubuś, to, że jesteś umysłem ścisłym, nie znaczy, że nie umiesz i nie powinieneś czytać. Ja jestem w humanie, a też nie płaczę, że przerabiam materiał z matematyki np.logika, funkcje kwadratowe, geometria analityczna. I też mogłabym się zapytać po co mi to ale skoro jest to w programie to się to przerabia chociaż wydaje mi się to bardziej zbędne, aniżeli "Dziady", które napisał ktoś tak wybitny, że jeszcze długo tak wspaniałego autora nie będzie w Polsce. Chyba warto znać polskie korzenie? Pomimo, że jestem w humanie nie przepadam za Mickiewiczem ale doceniam jego wybitny talent i samo to, nakłania mnie do przeczytania, chociaż Dziady są trudne i trzeba je zrozumieć. Uważam identycznie jak Damiano i cieszę się, że w końcu jakiś chłopak powiedział prawdę na ten temat. Możliwe, że nie przyda nam się nic w życiu co z tego utworu wyniesiemy, ale nie róbmy z siebie ofiar losu, gdyż musimy czytać utwory Mickiewicza! Jadzka, Werter to niesamowita książka w dodatku cieniutka! Nie wiem jak mogłaś jej nie przeczytać, już nie przez wzgląd na samą treść, ale by chociaż mieć dopa! Jeżeli 50% młodego społeczeństwa dalej będzie podchodzić do lektur jak do ognia, to wkrótce nasza młodzież rzeczywiście będzie mieć chociażby problemy ortograficzne! Także powodzenia przyszłym czytelnikom lektur! Wytrwajcie! :)


2019-01-22 18:26:48

Ech , reklamy jak przeszkadzają to należy wysłać smsa, jeżeli nie przeszkadzają to też można... ta świetna strona dzięki naszym datkom może się rozwijać. 1,22 nie jest majątkiem : )


2019-01-22 14:14:28

Czytałem część trzecią, czwartą i fragmenty drugiej części dziadów. Przyznaje niestety, że w ciągu czterech lat, moja opinia zostaje nie zmieniona. Albowiem czytając książkę mam wrażenie, jakbym czytał, jeden wielki niezrozumiały wiersz, po brzegi wypełniony środkami artystycznymi, które przeszkadzają zastanowić się nad prawdziwym znaczeniem utworu. Podsumowując książka podobała mi się w jak najmniejszym stopniu, i nie tylko dlatego, że jest trudna do czytania (i jak niektórzy mogą pomyśleć, że jestem za głupi na czytanie tego)ale również dlatego, że naprawdę nie rozumiem sensu czytania takich książek, w dzisiejszych czasach, pomijając fakt, że można dostać dobrą ocenę z kartkówki. Alan lat 17 ;)A i na marginesie dobre i treściwe streszczenie. Polecam dla tych, którzy po przeczytaniu książki (tak jak ja), chcą ułożyć sobie wszystkie informacje w głowie, lub zrozumieć o co w tej książce do k***y nędzy tak naprawde chodzi. Pozdro :D


2019-01-21 22:52:50

dajcie spokój! Mickiewicz jest najwspanialszym polskim poetą! Jego dzieła tylko to potwierdzaja. Moze i jego teksty nie są proste, ale czy gdyby były, czytanie ich sprawiałoby taka samą przyjemność? ;]
Streszczenia książek
Tagi: