Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Część III

Akcja tej części toczy się w Wilnie, pod Lwowem oraz w Warszawie. Mickiewicz dedykował utwór Janowi Sobolewskiemu, Cyprianowi Daszkiewiczowi, Feliksowi Kółakowskiemu oraz wszystkim patriotom, którzy byli prześladowani.

Prolog –
Widzimy celę w więzieniu, które kiedyś było klasztorem bazylianów. Była to cela Gustawa. Gdy dowiedział się, iż zostanie uwolniony, wyznał:
Żywy, zostanę dla mej ojczyzny umarły
Po czym na ścianie celi napisał po łacinie –
Umarł Gustaw, narodził się Konrad
(Gustavus obiit, natus est Conradus).


Scena więzienna –
Widzimy więźniów, którzy spotykają się w celi Konrada w wigilię. Było to powitanie nowego więźnia, Żegoty. Trafił on do celi, mimo że nie był jednym ze spiskowców. Wszystkie te aresztowania odbyły się z rozkazu i inspiracji senatora Nowosilcowa.

Jeden z więźniów, Tomasz, zaproponował pozostałym, aby ci więźniowie, którzy nie mają rodzin, poświęcili się dla pozostałych i sam zaproponował, iż taką grupą pokieruje.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli sobie o strasznych warunkach, w jakich byli przetrzymywani, o złym jedzeniu, o głodzie i osłabieniu. Opowiadali o kibitkach, które wiozły dzieci na Syberię. Widzieli wśród tych ludzi swoich przyjaciół.

Żegota opowiedział zebranym bajkę o diable, który dążył do zniszczenia ziarna, które Bóg dał ludziom. Zakopał je więc w ziemi, ziarno zaś wydało plon. Następnie wspólnie zaśpiewali pieśń nawołującą do zemsty, Konrad zaś wyznał:
Tak! Zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!
Konrad, pod wpływem nagłego natchnienia, wygłosił improwizację (tzw. Małą). W jego wizji unosił się nad ziemią w postaci orła, chciał też zobaczyć przyszłe losy Polski. Nagle nad orłem przeleciał wielki kruk.

Wielka Improwizacja –
Jest to monolog Konrada, w którym zastanawiał się nad swym losem poety i artysty. Czuł się kimś wyjątkowym, wrażliwym, gotowym do podjęcia wielkiej misji wyzwolenia kraju.

Następnie zarzucił Bogu, iż nie może on dać ludziom prawdziwego szczęścia, wezwał także Stwórcę, by oddał mu władzę nad ziemią. Na koniec nazwał go mądrością i zarzucił brak miłości.

Konrad czuł się jednością z krajem, z ojczyzną. Cierpiał za cały naród. Zbuntował się także przeciwko Bogu, nie mogąc pogodzić się z zastaną sytuacją. Przez jego usta przemówił Szatan, nazywając Boga carem. Po tym wyznaniu Konrad zemdlał, a duchy zaczęły walczyć o jego duszę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II - streszczenie
2  Pęknięcie w II cz. Dziadów
3  Geneza II cz. Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Dziady cz. III - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-25 21:30:47

Jak dla mnie streszczenie super. Od początku tego roku już w ogóle nie czytam lektur, tylko jade na streszczeniach i opracowaniach z klp :D Jak na razie same 4 i 5 ze znajomości lektury :P


2019-04-24 21:16:08

Jasne, jest mi to niezmiernie potrzebne i bez tego będe troglodytą. Jednak to właśnie ten troglodyta może zostać głównym administratorem sieci w dużej firmie i trzaskać 8000 miesięcznie. No ale przecież bez literatury czuwać nad całą siecią, zarządzać nią, przydzielać, rozdzielać, łączyć, przełączać sie nie da. To z dziedziny informatyki. A myślicie że najwyższe budynki świata czy nawet domki jednorodzinne projektują humaniści? Nie, to właśnie ci troglodyci. Zaprojektuj mi to wykształcona w literaturze osobo tak, żeby to sie nie zawaliło. O ile z domkiem z czterech ścian, sufitem i podłogą sobie może poradzisz to wybuduj na terenie bagiennym, z trzęsieniami ziemi, właściwie na uskoku tektonicznym wieżowiec gdzie jest 100+ pięter (oglądałem ostatnio o nim tylko nie pamiętam już co to był za budynek). Ta budowla opiera sie wiatrowi, trzęsieniom ziemi i stoi w bagnie. I STOI! Ale macie racje, to że sie jeszcze nie zawaliła zawdzięczamy temu że architekci i budowniczowie dogłębnie byli rozeznani w temacie literatury a nie dzęki temu, że sztab ludzi dokonał bardzo skomplikowanych obliczeń, setek symulacji i zastosował nowatorskie rozwiązania techniczne. Osoby piszące, że bez matury z polskiego nie jest sie osobą wykształconą są śmieszne. Można być wykształconym w innych kierunkach np. technicznych gdzie literatura (pomijając specjalistyczną dla danej dziedziny) jest po prostu zbędą. Nie wiem czy A. Einstein był osobą znającą literature ale załóżmy, że nie był. I co, nie nazwiecie go wtedy wykształconym? Według niektórych z Was nie, bo nie znał literatury. Drodzy humaniści, ogarnijcie sie. Nie jesteście najważniejsi. Trudno powiedzieć kto jest. W różnych dziedzinach jest różnie.Jednak atakowanie innych i pisanie, że bez znajomości literatury są troglodytami nie jest dobre. Czemu Was to aż tak boli? Czyżbyście sie czegoś obawiali? Że jesteście słabsi i dlatego atakujecie przy każdej okazji? Najlepszą obroną jest atak. Mam nadzieje, że zdołałem chociaż niektórych przekonać, że nie będąc oczytaną osobą można dojść w życiu do czegoś więcej niż "pomocnik murarza". Humanizm jest przydatny ale tym, którzy chcą sie kształcić dalej w tym kierunku. Nie wciskajmy tego studentom lotnictwa/fizyki/matematyki/chemii/biolo gii/geografii i tym podobnym kierunkom. To, że Wam sie to podoba nie oznacza że musi sie podobać innym. Zrozumcie to wreszcie...


2019-04-24 20:50:59

nie spotkałem się jeszcze z negatywnym komentarzem na tej stronce, i nic dziwnego :] Doskonałe streszzenia/opracowania. Jest tylko jeden mankament. Mianowicie - irytuje mnie, że czasami jeden temat (np opis bohaterów) jest podzielony nawet na 20 stron. Nie wiem jak innym, ale mi utrudnia to trochę czytanie. Poza tym wszystko ok.


2019-04-24 18:35:22

Jutro matura wiec trzeba spbie przypomnieć niektóre utwory a na tej stronie naprawde strzeszczenia napisane sa najlepiej na necie i przypominaja wszystko co trzeba.POzdrawiam maturzystów 2006


2019-04-22 23:16:19

A ja dołożę, że profesor powinien mieć interpunkcję opanowaną w jednym paluszku. Jeśli znasz się na dziełach, tak jak na języku ojczystym, to widać, że zamiast uczyć się, zapisałeś się do PZPR. No chyba, że jesteś dzieciakiem z kompleksami, który ma za dużo czasu, co też jest możliwe.
Streszczenia książek
Tagi: