Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Część III

Akcja tej części toczy się w Wilnie, pod Lwowem oraz w Warszawie. Mickiewicz dedykował utwór Janowi Sobolewskiemu, Cyprianowi Daszkiewiczowi, Feliksowi Kółakowskiemu oraz wszystkim patriotom, którzy byli prześladowani.

Prolog –
Widzimy celę w więzieniu, które kiedyś było klasztorem bazylianów. Była to cela Gustawa. Gdy dowiedział się, iż zostanie uwolniony, wyznał:
Żywy, zostanę dla mej ojczyzny umarły
Po czym na ścianie celi napisał po łacinie –
Umarł Gustaw, narodził się Konrad
(Gustavus obiit, natus est Conradus).


Scena więzienna –
Widzimy więźniów, którzy spotykają się w celi Konrada w wigilię. Było to powitanie nowego więźnia, Żegoty. Trafił on do celi, mimo że nie był jednym ze spiskowców. Wszystkie te aresztowania odbyły się z rozkazu i inspiracji senatora Nowosilcowa.

Jeden z więźniów, Tomasz, zaproponował pozostałym, aby ci więźniowie, którzy nie mają rodzin, poświęcili się dla pozostałych i sam zaproponował, iż taką grupą pokieruje.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli sobie o strasznych warunkach, w jakich byli przetrzymywani, o złym jedzeniu, o głodzie i osłabieniu. Opowiadali o kibitkach, które wiozły dzieci na Syberię. Widzieli wśród tych ludzi swoich przyjaciół.

Żegota opowiedział zebranym bajkę o diable, który dążył do zniszczenia ziarna, które Bóg dał ludziom. Zakopał je więc w ziemi, ziarno zaś wydało plon. Następnie wspólnie zaśpiewali pieśń nawołującą do zemsty, Konrad zaś wyznał:
Tak! Zemsta, zemsta, zemsta na wroga,
Z Bogiem i choćby mimo Boga!
Konrad, pod wpływem nagłego natchnienia, wygłosił improwizację (tzw. Małą). W jego wizji unosił się nad ziemią w postaci orła, chciał też zobaczyć przyszłe losy Polski. Nagle nad orłem przeleciał wielki kruk.Wielka Improwizacja –
Jest to monolog Konrada, w którym zastanawiał się nad swym losem poety i artysty. Czuł się kimś wyjątkowym, wrażliwym, gotowym do podjęcia wielkiej misji wyzwolenia kraju.

Następnie zarzucił Bogu, iż nie może on dać ludziom prawdziwego szczęścia, wezwał także Stwórcę, by oddał mu władzę nad ziemią. Na koniec nazwał go mądrością i zarzucił brak miłości.

Konrad czuł się jednością z krajem, z ojczyzną. Cierpiał za cały naród. Zbuntował się także przeciwko Bogu, nie mogąc pogodzić się z zastaną sytuacją. Przez jego usta przemówił Szatan, nazywając Boga carem. Po tym wyznaniu Konrad zemdlał, a duchy zaczęły walczyć o jego duszę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II - streszczenie
2  Pęknięcie w II cz. Dziadów
3  Geneza II cz. Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Dziady cz. III - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 21:32:03

Ludzie cieszcie się,że taki rzeczy jak streszczenia wogóle są zamieszczane na necie!! Gdyby nie one ok. połowa z nas nie wiedziałaby o czym są niektóre lektury nie mówąc o kontekście itd. Oczywiście zachęcam do czytania lektur;)


2019-01-22 21:04:21

Kubuś, to, że jesteś umysłem ścisłym, nie znaczy, że nie umiesz i nie powinieneś czytać. Ja jestem w humanie, a też nie płaczę, że przerabiam materiał z matematyki np.logika, funkcje kwadratowe, geometria analityczna. I też mogłabym się zapytać po co mi to ale skoro jest to w programie to się to przerabia chociaż wydaje mi się to bardziej zbędne, aniżeli "Dziady", które napisał ktoś tak wybitny, że jeszcze długo tak wspaniałego autora nie będzie w Polsce. Chyba warto znać polskie korzenie? Pomimo, że jestem w humanie nie przepadam za Mickiewiczem ale doceniam jego wybitny talent i samo to, nakłania mnie do przeczytania, chociaż Dziady są trudne i trzeba je zrozumieć. Uważam identycznie jak Damiano i cieszę się, że w końcu jakiś chłopak powiedział prawdę na ten temat. Możliwe, że nie przyda nam się nic w życiu co z tego utworu wyniesiemy, ale nie róbmy z siebie ofiar losu, gdyż musimy czytać utwory Mickiewicza! Jadzka, Werter to niesamowita książka w dodatku cieniutka! Nie wiem jak mogłaś jej nie przeczytać, już nie przez wzgląd na samą treść, ale by chociaż mieć dopa! Jeżeli 50% młodego społeczeństwa dalej będzie podchodzić do lektur jak do ognia, to wkrótce nasza młodzież rzeczywiście będzie mieć chociażby problemy ortograficzne! Także powodzenia przyszłym czytelnikom lektur! Wytrwajcie! :)


2019-01-22 18:26:48

Ech , reklamy jak przeszkadzają to należy wysłać smsa, jeżeli nie przeszkadzają to też można... ta świetna strona dzięki naszym datkom może się rozwijać. 1,22 nie jest majątkiem : )


2019-01-22 14:14:28

Czytałem część trzecią, czwartą i fragmenty drugiej części dziadów. Przyznaje niestety, że w ciągu czterech lat, moja opinia zostaje nie zmieniona. Albowiem czytając książkę mam wrażenie, jakbym czytał, jeden wielki niezrozumiały wiersz, po brzegi wypełniony środkami artystycznymi, które przeszkadzają zastanowić się nad prawdziwym znaczeniem utworu. Podsumowując książka podobała mi się w jak najmniejszym stopniu, i nie tylko dlatego, że jest trudna do czytania (i jak niektórzy mogą pomyśleć, że jestem za głupi na czytanie tego)ale również dlatego, że naprawdę nie rozumiem sensu czytania takich książek, w dzisiejszych czasach, pomijając fakt, że można dostać dobrą ocenę z kartkówki. Alan lat 17 ;)A i na marginesie dobre i treściwe streszczenie. Polecam dla tych, którzy po przeczytaniu książki (tak jak ja), chcą ułożyć sobie wszystkie informacje w głowie, lub zrozumieć o co w tej książce do k***y nędzy tak naprawde chodzi. Pozdro :D


2019-01-21 22:52:50

dajcie spokój! Mickiewicz jest najwspanialszym polskim poetą! Jego dzieła tylko to potwierdzaja. Moze i jego teksty nie są proste, ale czy gdyby były, czytanie ich sprawiałoby taka samą przyjemność? ;]
Streszczenia książek
Tagi: