Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ostatnia, III już cześć Dziadów, powstała 10 lat później niż dwie pozostałe, tj. w 1832 roku. Są to tzw. Dziady drezdeńskie.

W założeniu miał to być utwór rehabilitujący pisarza za to, iż nie brał on udziału w walkach powstańczych (powstanie listopadowe). Ponadto Mickiewicz korzystał z wydarzeń, które wiązały się z procesem filomatów, jaki toczył się w latach 1823 – 1824. Sam został wtedy oskarżony i uznany za spiskowca.

Można powiedzieć, iż Dziady są literacką metaforą powstania, ukazującą atmosferę tamtych dni i działań. Źródłem natchnienia było bowiem dla poety z pewnością wydarzenie powstania listopadowego i poczucie odpowiedzialności za Polskę.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II - streszczenie
2  Dziady cz. II – plan szczegółowy
3  Martyrologia narodu polskiego w III części Dziadów

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Geneza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-18 20:31:48

chole*a :[ zle to napisałam na spr szkoda ze nie zajzałam na GENEZĘ przed spr.. a ze str kożystam czesto. na prawde jest wiele dobrych info. i prace sa napisana bezbłędnie .. bo na wielu stronach można znaleźć zle ;/ pozdrawiam :)superrr ;)


2019-03-06 14:23:34

do Julii. Moja droga nikt nie napisał, że Dziedy maja część pierwszą.. Napisano jedynie,że część III powstała 10 lat później niż dwie pozostałe. Chodzi tutaj oczywiście o cz. II i IV. Pozdrawiam


2019-03-02 18:52:55

Ostatnia III już część Dziadów powstała 10 lat później niż dwie pozostałe tj. w 1832r. Są to tzw. "Dziady Drezdeńskie". Książka to literacka metafora powstania, ukazująca atmosferę tamtych dni i działań. Zapewne właśnie "ukazanie" i poczucie odowiedzialności za polskę było źródłem jego inspiracji. Tak by było krócej, też poprawnie... ale ja się nie znam ;p Pozdro


2019-02-25 20:30:01

Drżyjcie polscy romantycy! Jak ktoś pisze, że ma zamiar przeczytać Dziady od I cz. do IV to aż mnie krew zalewa, bo przecież takowa pierwsza nie istnieje... (pominę już spekulacje na temat co mogło być pierwsz. częścią dziadów). Ogólnie mówię, po prostu :P


2019-02-14 16:29:52

Aby was uświadomić powiem iż Adam Mickiewicz nie napisał cz. I dziadów. Takowa nie istnieje. Miał on ja napisał ale jak wszyscy wiemy do tego nie doszło. Jak wiadomo śmierć może człowieka spotkać w każdej chwili nawet jeżeli ma w planach napisanie następnej części dziadów :)
Streszczenia książek
Tagi: