Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Raymond Rambert jest dziennikarzem, który znalazł się w Oranie tuż przed wybuchem epidemii i został tu przymusowo zatrzymany.

Jest to człowiek energiczny, porywczy, domagający się uznawania jego praw, można nawet powiedzieć, że cechuje go egozim. Nie jest w stanie pogodzić się z izolacją, bardzo tęskni za ukochaną kobietą. O stosunku Ramberta do niej świadczy fakt, że mimo że nie są małżeństwem, mówi o niej, że jest jego żoną. Możemy więc domyślać się, że łączyło ich głębokie uczucie.

Tęskni nie tylko za żoną, ale w ogóle za rodzinnym Paryżem. Wzruszające są sceny, gdy przesiaduje na dworcu, oglądając plakaty z Paryża, wiedząc, że żaden pociąg nie przyjedzie i nie zawiezie go do domu. Dziennikarz czuje się w mieście wyobcowany i samotny.

Rambert wierzy w szczęście jednostki i dąży do osiągnięcia go. Jest to człowiek, który wszystko w swoim życiu postawił na jedną kartę, i uparcie dąży do osiągnięcia zamierzonego celu. Dlatego w pierwszych miesiącach dżumy próbuje za wszelką cenę wydostać się z miasta. Początkowo próbuje osiągnąć to drogą dyplomatyczną – chodzi od urzędu do urzędu i domaga się wypuszczenia z miasta. Tłumaczy, że nie jest mieszkańcem Oranu i dlatego powinno się mu umożliwić powrót do domu. Nie rozumie, że wiele osób jest w podobnej co on sytuacji, chce, żeby dla niego jedynego zrobiono wyjątek, co jest kolejnym świadectwem jego egoizmu.

Gdy oficjalne środki nie skutkują, Rambert próbuje wydostać się z miasta nielegalnie. Odznacza się przy tym niesłychaną wytrwałością – gdy kolejne spotkania nie dochodzą do skutku, nie zraża się i zaczyna całą procedurę zdobywania kontaktów od nowa.

Jego postawa w stosunku do dżumy zmienia się w toku akcji powieści. Początkowo uważał, że ponieważ nie jest stąd, to dżuma go nie dotyczy, nie jest jego sprawą, i nie chciał wstąpić do organizacji sanitarnych, mimo namów Granda i Tarrou. Uważał, że jest to niepotrzebne bohaterstwo. Zarzucał Rieux ideologizm. Zmienił jednak zdanie, gdy dowiedział się, że doktor Rieux, ten, który przecież cały swój czas poświęca zadżumionym, ma żonę, którą kocha i od której jest rozłączony. Możliwe, że w tej właśnie chwili Rambert utożsamił się z doktorem Rieux, zaczął rozumieć, że można chcieć osiągnąć własne szczęście, a mimo to próbować pomagać innym.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Albert Camus - życiorys
3  Jean Tarrou - charakterystykaKomentarze: Raymond Rambert

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-21 20:10:37

Świetna strona, wiele razy pomogła mi zrozumieć albo poznać lekturę. Myślę, że wiedza tutaj zawarta jest wystarczająca do wszelkich matur spr, niestety moja nauczycielka dostała kota i nawet klp nie ma szans w starciu z pytaniami typu: "kiedy on jadł obiad czy robił to czy tamto?"


2019-03-02 22:46:08

dzieki wielkie za pomoc juz wiele razy korzystałam z Waszej pomocy i zawsze było idealnie super ze sa Tacy zdolni ludzie i to pisza:)) pozdro dla Was wszystkich


2019-02-11 17:06:15

Świetny tekst napisany prostym i zrozumiałym językiem. Wielokrotnie Państwa strona pomogła mi w zdobyciu dobrej/ bardzo dobrej oceny z j. polskiego :) mam nadzieję, że również pomoże jutro na maturze :)


2019-02-08 19:56:59

Gdyby nie ,tacy ludzie jak autor,bądż autorzy tej strony nie byłoby łatwo w poczynaniach lekturowych :) dzięki.Pozdro


2019-01-17 19:25:06

dokładnie studiują to postać ponieważ mam ją omówić na lekcji j. polskiego, stronka bardzo przydatna, lecz nie podoba mi sie opis tej postaci poniewaz jest on przedstawiony zbyt negatywnie, jego egoizm to tylko pozory ktory wywołał strach i tesknota z ukochaną kobietą
Streszczenia książek
Tagi: