Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rentier Cottard jest postacią bardzo zagadkową, wyróżniającą się na tle innych. Poznajemy go w chwili, kiedy Grand i Rieux ratują go od popełnienia samobójstwa. Później wychodzi na jaw, że dopuścił się go, ponieważ popełnił jakieś przestępstwo. Do tej pory żył na uboczu, w obawie, że zostanie schwytany przez policję. Dżuma zupełnie zmieniła jego życie. Czas epidemii to nie moment na ściganie przestępców, wszystkie służby są zajęte przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się choroby. W tym momencie Cottard odżywa, nie musi się już obawiać o swój los. Zaczyna prowadzić bardziej intensywne życie towarzyskie, ma dobry humor, ubiera się elegancko, odwiedza restauracje. Tarrou określa go jako
„człowieka, który rośnie”


Dlaczego tak się dzieje? Mając coś na sumieniu Cottard czuł się wyobcowany ze społeczeństwa, ciążyło na nim piętno zbrodni, bał się schwytania przez policję. Z powodu wybuchu epidemii strach stał się udziałem wszystkich, a zwykłe zbrodnie przestały mieć znaczenie. Narrator tak pisze o Cottardzie:
Słowem, dżuma mu dogadza. Z człowieka samotnego, który samotnym być nie chciał, czyni współwinowajcę.


Strach, który przeżywał wcześniej sam, strach o własne życie, jest teraz udziałem wszystkich, stał się normą. Dlatego właśnie Cottard jest szczęśliwy.

Oznaki zakończenia epidemii Cottard przyjmuje z wielkim niepokojem. Początkowo nie chce uwierzyć w to, że choroba się skończy. Gdy staje się to faktem, wariuje, zabarykadowuje się w swoim mieszkaniu i strzela do ludzi. Ostatecznie zostaje schwytany przez policję.

Cottarda można uznać za człowieka, którego pokonała dżuma. Choć przeżył, został zwyciężony przez własny strach przed karą.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Bohaterowie Dżumy - wiadomości wstępne
3  cytatyKomentarze: Cottard

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-14 22:02:01

Jestem absolutnie pro studenta fililogii polskiej! Przygotowuje sie do maturki w tym roku i ta strona jest chyba moja ulubiona w ramach przyswajania materialu. Bardzo ciezko jest znalezc czas na czytywanie lektur, dlatego jestem niesamowicie wdzieczna za osobe taka jak pani Malgorzata :-) Odwolilas kupe dobrej roboty, pozdrawiam najbardziej goraco na ile pozwala ten poranek!


2019-02-02 22:59:57

Hmm... Zgadzam się z komentarzem Effy. Moja polonistka również jest bardzo szczegółowa, a owy opis bohatera z mojego punktu widzenia zbyt ogólnikowy. Krótko, zwięźle i na temat lecz brak szczegółów, a szkoda... Pozdrawoam!


2019-01-29 22:55:29

krótko i treściwe. Dobre przy opracowywaniu lektury na lekcji, ale napewno nie na sprawdziany, które układa nasza polonistka- same epizody i nic co można znaleźć w ściągach ;P jedyna rada na zaliczenie- czytać czytać i jeszcze raz czytać :P w skali od 0 do 10 daje 5 pozdrawiam!


2019-01-21 16:05:39

bardzo dobre streszczenie. jak sama nazwa mówi ma to być krótko zwięźle i na temat. jeśli chcecie więcej szczegółow to dlaczego nie przeczytacie książki? pozdrawiam


2019-01-06 19:47:28

Leniuchów zachęcam do czytania.Najłatwiej jest nic nie robić i jeszcze krytykoować.Czytajcie lektury,nie będziecie musieli liczyć na innych.A moim zdaniem tu jest wszystko,czego można chcić od streszczeń!!!!!!
Streszczenia książek
Tagi: