Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bernard Rieux jest lekarzem w Oranie, jednym z głównych bohaterów oraz narratorem powieści. Jego wygląd tak opisuje Tarrou:
„Wygląda na trzydzieści pięć lat. Średniego wzrostu. Mocne ramiona. Twarz niemal kwadratowa. Oczy ciemne i lojalne, ale szczęki wystające. Duży i regularny. Czarne włosy obcięte bardzo krótko. Usta łukowate, wargi pełne i niemal zawsze zaciśnięte. Wygląda trochę na sycylijskiego chłopa ze swoją opaloną skórą, czarnym włosem i ubraniami zawsze w ciemnych kolorach, w których jest mu jednak dobrze. Chodzi szybko. Zstępuje z chodnika nie zmieniając kroku, ale najczęściej na przeciwległy chodnik lekko wskakuje. Jest roztargniony przy kierownicy swego auta i często zostawia strzałki kierunkowe uniesione, nawet już po zakręcie. Zawsze z gołą głową. Wygląda na człowieka zorientowanego w sytuacji.”


Wygląd zewnętrzny Rieux świadczy o jego cechach charakteru. Opalenizna i wyraziste rysy twarzy to objaw siły fizycznej i psychicznej, którą będzie musiał wykorzystać doktor w walce z dżumą. Roztargnienie podczas jazdy wskazują na częste zamyślanie się bohatera.

Rieux jest osobą, która od początku do końca walczy z dżumą. Jest przy tym bardzo czujny, myśli racjonalnie. To on jako pierwszy widzi zagrożenie w chorobie i przekonuje innych lekarzy i władze miasta o konieczności wprowadzenia odpowiednich środków zaradczych. W swojej pracy, która podczas epidemii bardzo go wyczerpuje, jest wytrwały i zacięty. Nie traktuje siebie jako bohatera czy głosiciela jakiejś ideologii. Uważa, że walka z dżumą to tylko kwestia uczciwości
(„uczciwość to jedyny sposób walki z dżumą”)
i że
„Najważniejsze to dobrze wykonać swój zawód”.
Jego motywacja walki z dżumą nie jest także religijna. Riex nie wierzy w Boga.

„gdyby wierzył we wszechmogącego Boga, przestałby leczyć ludzi zostawiając Bogu tę troskę. Ale ponieważ nikt na świecie, nawet Paneloux, choć sądzi, że w Boga wierzy, nie wierzy w niego w taki sposób, ponieważ nikt nie poddaje się całkowicie, on, Rieux, myśli, że tu przynajmniej jest na drodze prawdy, skoro walczy przeciw światu takiemu, jaki jest.”
W innym miejscu zaś Rieux powie:
„Nie mam upodobania do świętości. Obchodzi mnie, żeby być człowiekiem”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dżuma - streszczenie
2  Dżuma jako powieść-parabola
3  CottardKomentarze: Doktor Bernard Rieux - charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-12 19:19:29

uważam, że praca została napisana solidnie!!! jest zawartych dużo informacji, które sa potrzebne w nauce - poprostu suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper!!!!!


2019-02-09 23:17:10

bardzo pomocny portal, dobrze przeczytać zawarte tu informacje po przeczytaniu całych lektur żeby wszystko sobie uporządkowac ;D i tym samym pomogliście mi w kartkóweczce z Dżumy :):) dzięki :)


2019-02-06 22:42:45

Wielki poklon dla autorki tej strony, korzystam z niej od poczatku liceum, wszystko jest dokladnie i szczegolowo opisane, a co najwazniejsze - jasnym i prostym językiem.


2019-02-03 18:00:47

Bardzo podoba mi sie opracowanko- nie tylko napisany w spsob przejzysty i jasny dla czytelnika ale tez mozna dokladnie poznac lekture nie czytajac jej;] dziekuje za to!


2019-01-21 21:02:24

Zgodze się z faktem,że serwis jest dość rzetelny. Mimo iż osobiście czytam wszystkie lektury , to dzięki takim stronkom łatwiej mi jest przypomnieć sobie najważniejsze fakty przed napisaniem jakiejś pracy lub powtórką :-D Tylko gdzie niegdzie widac małe niedociągniecia, ale jak ktoś czyta to nie musi się tym przejmować :-P
Streszczenia książek
Tagi: