Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pierwsze lata zakonu
Pierwszą siedzibą zakonu staje się dawny szpital w Rivo Torto. Franciszek i towarzysze opiekują się tu ubogimi, trędowatymi. Nie są zakonem żebraczym, ale zarabiają pracą rąk. Nie przyjmują jednak pieniędzy, ale żywność i materiały do opieki nad chorymi. W testamencie święty Franciszek napisze:
Niech bracia pilnie baczą, by nie utrzymywali ani kościołów, ani mieszkań, ani niczego, co by im zbudowano, lecz aby wszystko tak było, jak przystoi świętemu ubóstwu, które zaślubiliśmy w regule; niech wszędzie tylko tyle gościnności przyjmują, ile jej się należy cudzoziemcom i podróżnym


Franciszek i Klara
W Porcjunkuli święty zakłada zakon żeński przy kościółku św. Damiana. Pierwszymi kobietami przyjętymi do franciszkańskiego grona są Klara i Agnieszka. O Klarze i Franciszku znanych jest wiele legend. Są parą kochanków serca, to znaczy, że miłość ich – wielka, szczera, czysta – pozostała miłością serc, bez fizycznego zbliżenia. Jest to jednak uczucie inne od miłości bratersko-siostrzanej. Miłość dwojga świętych jest tematem literackim, malarskim, filmowym. Relacja ta wymyka się powszechnemu rozumieniu miłości, ma w sobie coś cudownego. Leopold Staff tak pisze o Klarze i Franciszku:
Jej uwielbienie dla niego, jej miłość i troskliwość nie mają sobie równych. Serce jej stało się płaszczem, dusza jej objęciem dla myśli brata świętego


Otrzymanie reguły niezgodnej z ideą franciszkańską i odejście
W 1221 r. Franciszek układa regułę zakonu. Po dwóch latach otrzymuje z Rzymu potwierdzenie, jednak poszczególne punkty zasad życia franciszkańskiego różnią się znacznie od wersji świętego. Zmęczony całą sprawą Franciszek oddaje zakon w ręce jednego z braci i oddala się w osamotnieniu. Nie może zrozumieć uporu Kościoła, braku akceptacji swych idei. W 1224 r. na górze Alwerno Franciszek otrzymuje stygmaty.

Cierpienie i śmierć
Święty podupada na zdrowiu. Chcąc pożegnać się z Klarą, w drodze do papieża, słabnie i zostaje pod siostrzaną opieką przy kościele św. Damiana. Wtedy powstaje hymn świętego Franciszka, tzw. hymn miłości lub pieśń słoneczna. Święty posyła braci, aby śpiewali we Włoszech o Bogu. Sam, bardzo schorowany, udaje się do Asyżu. Jego ostatnią wolą jest oddanie duszy leżąc nago na nagiej ziemi. Legenda głosi, że w momencie śmierci Franciszka zleciały się śpiewające ptaki i wzięły duszę świętego od razu do nieba.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kwiatki św. Franciszka - streszczenie
2  Założenia franciszkanizmuStreszczenia książek
Tagi: