Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
XXII. Jak święty Franciszek oswoił dzikie turkawki Franciszek litował się nad stworzeniami czystymi, bezbronnymi, delikatnymi. Widział w nich znak Bożej obecności w świecie, symbol pokoju i miłości, prostoty i wiary niemal dziecięcej. Pewnego razu spotkał młodzieńca, który niósł na targ zamknięte w klatce turkawki. Chcąc uratować ptaki przed zgubą poprosił o nie młodzieńca. Złapane w klatkę turkawki uwolnił, dając im gniazda. Młodzieńcowi zaś powiedział, że będzie bratem mniejszym i rzeczywiście człowiek ten dożył świętości w zakonie.

XXIII. Uwolnienie jednego z braci od mocy szatana. Szatan ma dostęp do duszy człowieka tylko wtedy, gdy ten wpadnie w gniew, gdy rządzi duszą zazdrość, zemsta, zawiść, niechęć do innych. Stało się tak, gdy raz dwaj bracia pokłócili się. Diabeł zamieszkał w sercu jednego ze skłóconych. Franciszek znalazł jedyne rozwiązanie w przyznaniu się brata do złych myśli wobec bliźnich. Wyjawienie prawdy odpędza złe moce od duszy ludzkiej.

XXIV. Nawrócenie sułtana z Babilonu. Nawrócenie jest trwaniem w postanowieniu. Sułtan już w czasie, gdy słuchał kazań Franciszka przybyłego do Saracenów, wiedział, ze chce kochać Boga braci. Ale nie mógł wtedy przyjąć chrztu, gdyż służba zabiłaby sułtana i zespół Franciszka. Święty obiecał władcy Babilonu przysłanie braci za kilka lat. Po śmierci Franciszka schorowany sułtan otrzymuje chrzest i umiera w łasce Bożej.

XXV. Uzdrowienie trędowatego. Do Franciszka przyszła kiedyś dusza zmarłego, którego święty uzdrowił z trądu. Franciszek usłyszał słowa pokrzepienia i podziękowania w imieniu wielu zbawionych dusz.

XXVI. Fragment o tym, że nawet zbójcy mogą stać się braćmi i świętymi.
Grzeszników bowiem nawraca się do Boga łagodnością raczej niż naganami srogimi
– powiedział Franciszek bratu, który odpędził sprzed drzwi klasztornych trzech łotrów. Kiedy zbójcy usłyszeli przeprosiny brata, otrzymali chleb i wino oraz obietnicę opieki, jeśli we trzech zaprzestaną rozbojów. Nawrócili się i przyjęli propozycję franciszkanina. Jeden z nich po śmierci Franciszka doznał widzenia we śnie i sam święty otworzył mu później bramy nieba.

XXVII. Rozdział o nawróceniu ucznia, którego potem szargały pokusy. Człowiek ten powołał się na świętego Franciszka i tym sposobem został uwolniony od kuszenia złego.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Założenia franciszkanizmu
2  Święty Franciszek z Asyżu - życiorysStreszczenia książek
Tagi: