Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Starsi chłopcy nastraszyli klasę Mikołajka badaniem. Ananiaszowi zrobiło się niedobrze i trafioł do pielęgniarki. Na podwórku stał wielki autobus lekarski. Pierwszy na badanie został wprowadzony Ananiasz i wyszedł uśmiechnięty. Lekarz wskazał pięciu pierwszych chłopców, zrobiło się zamieszanie. Chłopcy byli niezorganizowani. Zaczęli wychodzić przednimi drzwiami. Kierowca pospieszał lekarzy, bo byli już spóźnieni. Jeden z nich został, za to w autobus odjechał z Gotfrydem.

Nowa księgarnia
Nieopodal szkoły Mikołajka otwarto nową księgarnię. Sprzedawca – pan Escarbille – powitał chłopców jako nowych klientów. Jakiś pan zapytał go o specjalistyczne czasopismo. Chłopcy przedstawili się. Alcest spytał o zeszyty i stwierdził, że w szkole są tańsze, jednak mają mniej kartek. Sam sięgnął po zeszyt, by go obejrzeć, co zdenerwowało sprzedawcę. Klient zrezygnował.

Rufus dostrzegł czasopismo, które czytuje jego mama, jednak dostaje je od sąsiadki. Mikołajek wraz z Gotfrydem podszedł do stosu ilustrowanych czasopism. Jedno z nich było o lotnikach. Gotfryd streścił historię, a Mikołajek opowiedział o piśmie z historią o kowbojach. Chłopcy posprzeczali się, która opowieść jest ciekawsza. Kleofas wywrócił regał z książkami, a Alcest tłustymi palcami policzył strony w zeszycie. Nie miał pieniędzy, by za niego zapłacić. Chłopcy pożegnali się grzecznie ze sprzedawcą.

Rufus jest chory
Na lekcji arytmetyki Rufus zwolnił się u pani twierdząc, że jest chory. Pani wysłała go do gabinetu lekarskiego. Na przerwie okazało się, że Rufus nie był u lekarza, bo bał się badania. Gotfryd spytał go, czy rzeczywiście jest chory i wywiązała się bójka. Nie brali w niej udziału jedynie Alcest i Ananiasz. Do chłopców przybiegł pan Mouchabière, pomocnik. Rufus powiedział mu, ze jest chory i wytłumaczył, dlaczego mama wysłała go do szkoły. Wychowawca chciał zaprowadzić go do gabinetu, jednak chłopiec zaczął płakać, a Alcest upomniał opiekuna, by nie bił chorego. Chłopcy zaczęli się przekrzykiwać, na co przybiegł Rosół. Pan Mouchabière wyjaśnił mu sytuację i powiedział, że chłopcy są nieznośni. Mężczyźni naradzili się. Rosół poprosił Rufusa, by poszedł z nim do lekarza, a ten znów histerycznie zaprotestował. Joachim stwierdził, że nie można go zmuszać. Rosół się zdenerwował. Kolejni chłopcy zostali ukarani pozostaniem po lekcjach w szkole. Rosół nakazał iść Rufusowi do gabinetu z panem Mouchabière i zapewnił, że nikt nie będzie smarował mu kolana jodyną. Okazało się, że chłopak miał odrę. Zachorował także opiekun.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek - streszczenie w pigułce
2  Obraz szkoły w „Mikołajku i innych chłopakach”
3  Mikołajek - bohaterowie