Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jadwinia. Mikołajek zaprosił kolegów na podwieczorek. Została też zaproszona Jadwinia – córka sąsiadów. Chłopcy nie chcieli z nią rozmawiać. Podczas podwieczorku urządzili konkurs – kto zje szybciej swoje ciasto. Po jedzeniu wszyscy wyszli na dwór – prześcigali się w różnych konkurencjach, by wzbudzić podziw dziewczynki. Fikali koziołki, chodzili na rękach i wspinali się na drzewo. Gdy Jadwinia wróciła do domu, inni goście także wrócili do domu.

Filatelistyka. Rufus zapowiedział chłopcom, że został filatelistą i zachęcił ich do zbierania znaczków. W domu Mikołajek „założył kolekcję” – dostał trzy znaczki od taty. W szkole chłopcy zaczęli wymieniać się znaczkami. Euzebiusz, który nie miał nic zabrał znaczek Kleofasowi. Chłopcy pobili się, za co Rosół postawił ich do kąta. Ostatecznie Mikołajek wymienił swoje znaczki z Gotfrydem na dwie kulki.

Maksencjusz czarodziej. Maksencjusz zaprosił kolegów na podwieczorek, podczas którego miał pokazywać magiczne sztuczki. Po posiłku zaczął się pokaz. Gotfryd zdradzał tajemnicę kolejnych sztuczek (z różdżką i kostką, garnkiem, znikającą kulką), a Rufus podejrzewał triki. Mama Maksencjusza niepokoiła się o stan swego salonu i prosiła chłopców o spokój. Na koniec Maksencjusz pobił się z Gotfrydem, a mama wyprosiła chłopców. Magiczna kulka zniknęła.

Deszcz. Z powodu deszczu chłopcy musieli na przerwie pozostać w klasie. Chcieli grać w dwa ognie i otworzyli okna, by nie wybić szyb. Zdenerwowana pani nakazała im usiąść w suchych ławkach. Gotfryd namalował ludzika i napisał, że Maksencjusz jest głupi. Chłopcy pobili się. Wściekła pani dowiedziała się od Ananiasza, kto był autorem słów na tablicy. Zrobiło się zamieszanie, które zaalarmowało dyrektora. Ten ukarał skruszonego Gotfryda i nakazał chłopcom pozostanie w klasie na przerwie, mimo że deszcz przestał padać.
Szachy. Mikołajek został zaproszony do Alcesta na podwieczorek. Po obfitym posiłku tata Alcesta nauczył chłopców zasad gry w szachy. Chłopcy szybko znudzili się grą i zaczęli łamać jej zasady. Do gry włączyli wiele zabawek i zaczęli bój między dwiema armiami. W pokoju zrobił się wielki bałagan, z czego nie była zadowolona mama Alcesta i ukarała go brakiem dokładki deseru podczas kolacji.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek i inne chłopaki - streszczenie szczegółowe
2  Obraz szkoły w „Mikołajku i innych chłopakach”
3  „Mikołajek i inne chłopaki” - czas i miejsce akcjiStreszczenia książek
Tagi: