Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lekarze. W szkole Mikołajka miało się odbyć badanie lekarskie. Chłopcy obawiali się prześwietlenia. Ananiasz wpadł w histerię i nie chciał żadnych badań, jednak został prześwietlony jako pierwszy. Potem do lekarskiego autobusu wchodzili kolejni chłopcy. Byli niezdyscyplinowani i lekarze nie potrafili ich okiełznać. Kierowca autobusu nakazał odjazd – jeden z lekarzy pozostał, zaś w busie odjechał Gotfryd.

Nowa księgarnia. Nieopodal szkoły Mikołajka otwarto nową księgarnię. Chłopcy odwiedzili ją robiąc mnóstwo zamieszania i przeszkadzając w obsłudze innych klientów. Alcest przeliczył tłustymi palcami kartki w zeszycie, ale nie miał pieniędzy by za niego zapłacić. Kleofas wywrócił regał, a Mikołajek i Gotfryd pokłócili się, która historia z pisma jest ciekawsza – o lotnikach czy kowbojach. Zrobiło się późno i chłopcy opuścili księgarnię.


Rufus jest chory. Rufus na lekcji arytmetyki oznajmił, że jest chory. Pani wysłała go do gabinetu lekarskiego, jednak chłopak nie poszedł tam. Na przerwie Gotfryd pytał czy kolega naprawdę jest chory. Wywiązała się bójka. Sytuację próbował uspokoić pan Mouchabière, jednak nie dawał sobie rady. Rufus histerycznie przeciwstawiał się wizycie u lekarza. Opiekun Rosół także początkowo nie mógł przekonać chłopca. Kolejni koledzy Mikołajka zostali ukarani pozostaniem w szkole po lekcjach. Okazało się, że Rufus ma odrę, na którą zapadł też opiekun.

Lekkoatleci. Chłopcy nudzili się na swoim placu. Kleofas zaproponował zabawę w zawody lekkoatletyczne. Pierwszą konkurencją miał być skok wzwyż, jednak chłopcy nie mieli sznurka. Gotfryd zaczął chodzić na rękach, ale Kleofas stwierdził, że to nie jest konkurencja i pobili się. Następnie miał być bieg na sto metrów, jednak brakowało sznurka na mecie. Gdy Joachim znalazł drut urządzono rzut młotem. Kleofas tak mocno rzucił, że wybił wystawową szybę w sklepie.


Tajemny szyfr. Gotfryd wymyślił, że chłopcy będą porozumiewać się tajnym szyfrem – każdej literze przyporządkowany był gest. Na przerwie wytłumaczył zasady chłopcom, co zaniepokoiło pana Mouchabière. Na lekcji arytmetyki Gotfryd nadał wiadomość. Wszyscy na niego patrzyli, także pani, która postawiła go do kąta. Po lekcji zły Gotfryd stwierdził, że nie będą używać szyfru, a na lekcji próbował im przekazać, by nie patrzyli wszyscy na niego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek i inne chłopaki - streszczenie szczegółowe
2  Obraz szkoły w „Mikołajku i innych chłopakach”
3  „Mikołajek i inne chłopaki” - czas i miejsce akcjiStreszczenia książek
Tagi: