adplus-dvertising
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tymczasem w mieście wszyscy dowiedzieli się o śmierci zalotników i na zamek Odysa wyruszyli płaczący mieszkańcy, by pogrzebać tych, których zabił król. Potem zebrali się na rynku, gdzie przemówił do nich Eupejt, opłakujący śmierć syna, Antinoja. Starzec uznał, że Odyseusz okrutnie obszedł się z Achiwami i należy ich pomścić zanim zdoła zbiec z Itaki. Niespodziewanie od strony zamku nadeszli pieśniarz i keryks Medon. Medon przemówił do tłumu, oświadczając, że zemstą Odysa kierowali bogowie i sam również widział jednego z nich, który zjawił się na dworze pod postacią Mentora, wspierając króla w walce z zalotnikami. Wysłuchano go w osłupieniu, aż wreszcie odezwał się Haliterses, przyznając, że wszystkiemu winna jest ich gnuśność, przez którą nie chcieli słuchać jego rad, aby powstrzymali synów przed zuchwalstwem wobec Penelopy.

Poradził, aby teraz nikt nie zaczepiał Odysa, ponieważ zapłaci za to życiem. Część ludzi zerwała się jednak ze swoim miejsc i krzycząc, ruszyła do zbrojowni, gdzie zaopatrzyli się w spiżowe zbroje i broń. Na ich czele stanął Eupejtes, pragnący pomścić śmierć syna. Atena, widząc, co się dzieje w mieści, zwróciła się do Zeusa, pytając, czy zamierza dopuścić do wojny. Zeus odrzekł, że przecież za jej sprawą nastąpił powrót Odysa do domu i za jej sprawą zemścił się on na zalotnikach. Poradził jednak, aby tym razem doprowadziła do pojednania, a wtedy Odyseusz pozostanie królem Itaki. On sam zatraci pamięć o zabitych gachach w sercach mścicieli, by w kraju zapanowało szczęście.

W tej samej chwili uczta w domu Laertesa dobiegła końca. Jeden z synów Doliosa wyszedł przed dom i ujrzawszy nadciągających ludzi, zawołał do Odysa, by pochwycili za broń. W naprędce uzbroili się i stanęli przed bramą. Wtedy zjawiła się Atena pod postacią Mentora, co niezmiernie uradowało Odyseusza. Król zwrócił się do syna, prosząc, by wykazał się męstwem w bitwie. Laertes z dumą podziękował bogom, że jego syn i wnuk będą walczyli obok siebie. Wówczas odezwała się do niego bogini, radząc, aby pomodlił się do Ateny i cisnął oszczepem we wroga. Starzec posłuchał jej, trafiając w głowę Eupejtesa i zabijając go. Natychmiast Odyseusz i Telemach rzucili się na przeciwników, siejąc zgrozę, lecz rozległ się srogi głos Ateny, powstrzymujący walczące strony. Bogini rozkazała, by natychmiast zaprzestali walki i rozeszli się do domów. Przerażony tłum rzucił się do miasta, ścigany przez Odyseusza.

Nagle ze szczytu Olimpu padł piorun i Atena powstrzymała władcę, mówiąc, że bratobójczą wojną może ściągnąć na siebie zemstę Zeusa. Odyseusz posłuchał jej i dzięki radzie bogini nastąpiło pojednanie króla z poddanymi.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Odyseja - streszczenie w pigułce
2  Odyseja jako epos
3  Wędrówka OdyseuszaStreszczenia książek
Tagi: