Filozofia w Procesie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
PiszÄ…c Proces Kafka pozostawaÅ‚ pod wpÅ‚ywem dzieÅ‚ Sörena Kierkegaarda, duÅ„skiego filozofa uważanego za prekursora egzystencjalizmu. PatrzÄ…c na Proces poprzez pryzmat tej doktryny dostrzegamy, iż Józef K. to postać zaniepokojona niepewnoÅ›ciÄ… tego, co przyniesie nastÄ™pny dzieÅ„, odczuwajÄ…ca bezsensowność i absurd sytuacji, w której siÄ™ znalazÅ‚a, a nawet bezsensowność swojej egzystencji. SÄ… to typowe cechy filozofii egzystencjalistycznej.

Postać Kafki miała wiele wspólnego z Kierkegaardem, który żył w latach 1813 - 1855. Obydwaj pozostawali pod wielkim wpływem swoich ojców, których byli kupcami. Obydwaj zerwali zaręczyny z kobietami twierdząc, iż nie nadają się do życia małżeńskiego. Zarówno Kierkegaard, jak i Kafka, zmarli młodo, niedługo po przekroczeniu czterdziestego roku życia.


Józef K. to jednostka osaczona ze wszystkich stron zagrożeniem, ponieważ wszÄ™dzie dookoÅ‚a napotyka ludzi zwiÄ…zanych w jakiÅ› sposób z sÄ…dem. Z czasem przenika go coraz wiÄ™kszy lÄ™k. Cel, do którego dąży, czyli oczyszczenie siÄ™ z zarzutów jest niejasny i niemożliwy do osiÄ…gniÄ™cia. Filozofowie gÅ‚oszÄ…cy hasÅ‚a egzystencjalizmu uznawali, że wÅ‚aÅ›nie takie byÅ‚o ludzkie życie – bez konkretnego celu, peÅ‚ne absurdu i pozbawione sensu.

Podobnie jak bohater Dżumy Alberta Camusa, doktor Rieux, K. w pełni świadomy niedorzeczności sytuacji postanawia działać, dotrzeć do ludzi, którzy rozkazali go aresztować i udowodnić im swoją niewinność:
„Pogarda, jakÄ… przedtem żywiÅ‚ dla procesu, znikÅ‚a bez Å›ladu”.
Proces zdominował życie bohatera do tego stopnia, iż opuścił się w pracy, co wcześniej było dla niego nie do pomyślenia, ponieważ stanowiła ona główny sens jego egzystencji.

Kontrowersyjny filozof francuski Roger Garaudy w swojej pracy zatytułowanej Realizm bez granic napisał:
„Wiara u Kafki to nadzieja, pewność, że czÅ‚owiek musi i może przemóc swoje wyobcowanie, nawet jeÅ›li nie widzi wyraźnie, dokÄ…d to prowadzi. Tylko poza granicami alienacji, która atakuje caÅ‚e dzieÅ‚o Kafki, możliwa jest egzystencja naprawdÄ™ ludzka. (…) głównÄ… sprawÄ… dla Kafki jest zawsze czÅ‚owiek (…)”.
Te słowa tłumaczą motywację Józefa K. do obrony swoich praw. Jednak bohater nie osiągnął swojego celu. Przyczyną jego śmierci było to, że pomimo pewności o swojej niewinności pogodził się losem i poddał się mu.



Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz siÄ™ wiÄ™cej
1  Proces - streszczenie
2  WÅ‚adza a jednostka w Procesie
3  Franz Kafka - życiorys