Postać Kafki miała wiele wspólnego z Kierkegaardem, który żył w latach 1813 - 1855. Obydwaj pozostawali pod wielkim wpływem swoich ojców, których byli kupcami. Obydwaj zerwali zaręczyny z kobietami twierdząc, iż nie nadają się do życia małżeńskiego. Zarówno Kierkegaard, jak i Kafka, zmarli młodo, niedługo po przekroczeniu czterdziestego roku życia.
Józef K. to jednostka osaczona ze wszystkich stron zagrożeniem, ponieważ wszÄ™dzie dookoÅ‚a napotyka ludzi zwiÄ…zanych w jakiÅ› sposób z sÄ…dem. Z czasem przenika go coraz wiÄ™kszy lÄ™k. Cel, do którego dąży, czyli oczyszczenie siÄ™ z zarzutów jest niejasny i niemożliwy do osiÄ…gniÄ™cia. Filozofowie gÅ‚oszÄ…cy hasÅ‚a egzystencjalizmu uznawali, że wÅ‚aÅ›nie takie byÅ‚o ludzkie życie – bez konkretnego celu, peÅ‚ne absurdu i pozbawione sensu.
Podobnie jak bohater Dżumy Alberta Camusa, doktor Rieux, K. w pełni świadomy niedorzeczności sytuacji postanawia działać, dotrzeć do ludzi, którzy rozkazali go aresztować i udowodnić im swoją niewinność:
„Pogarda, jakÄ… przedtem żywiÅ‚ dla procesu, znikÅ‚a bez Å›ladu”.Proces zdominowaÅ‚ życie bohatera do tego stopnia, iż opuÅ›ciÅ‚ siÄ™ w pracy, co wczeÅ›niej byÅ‚o dla niego nie do pomyÅ›lenia, ponieważ stanowiÅ‚a ona główny sens jego egzystencji.
Kontrowersyjny filozof francuski Roger Garaudy w swojej pracy zatytułowanej Realizm bez granic napisał:
„Wiara u Kafki to nadzieja, pewność, że czÅ‚owiek musi i może przemóc swoje wyobcowanie, nawet jeÅ›li nie widzi wyraźnie, dokÄ…d to prowadzi. Tylko poza granicami alienacji, która atakuje caÅ‚e dzieÅ‚o Kafki, możliwa jest egzystencja naprawdÄ™ ludzka. (…) głównÄ… sprawÄ… dla Kafki jest zawsze czÅ‚owiek (…)”.Te sÅ‚owa tÅ‚umaczÄ… motywacjÄ™ Józefa K. do obrony swoich praw. Jednak bohater nie osiÄ…gnÄ…Å‚ swojego celu. PrzyczynÄ… jego Å›mierci byÅ‚o to, że pomimo pewnoÅ›ci o swojej niewinnoÅ›ci pogodziÅ‚ siÄ™ losem i poddaÅ‚ siÄ™ mu.