Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W nocy został jednak przez nich pojmany i zmuszony do napisania wiadomości dla profesora Gąsowskiego. Przebiegły chłopak w liście zaszyfrował informację, aby Gąsowscy strzegli domu. Zamknięty w piwnicy, poznał przetrzymywanego Francuza i dowiedział się, w jaki sposób został on posiadaczem listu napoleońskiego oficera. Z opresji uratowali ich harcerze i Staszek Burski, którzy mieli obóz w pobliżu domu i słyszeli w nocy dziwne krzyki.

Rannego obcokrajowca chłopcy postanowili przenieść na pobliską plebanię. Adaś również został na noc u księdza Kazuro, który opowiedział mu historię z czasów powstania styczniowego, kiedy to Gąsowscy udzielili schronienia rannemu powstańcowi i w obawie przed Moskalami przenieśli go na plebanię na starych drzwiach z domku ogrodnika.

Następnego dnia chłopiec odczytał kolejną wskazówkę, pozostawioną przez Kamila de Berier. Ucieszony, wrócił do dworu Gąsowskich, oznajmiając im, że odnalazł nowe dokumenty i dowiedział się z nich, gdzie oficer ukrył skarb. Po zapadnięciu zmierzchu Cisowski, Staszek, profesor Gąsowski i jego brak wyruszyli na pobliską łączkę. Adam wyznaczył miejsce, w którym zaczęli kopać i w końcu wydobyli żelazną skrzynkę. Wtedy z mroku wyszedł jeden ze złodziejaszków i grożąc im pistoletem, odebrał skarb. Po powrocie do domu chłopiec wyjaśnił, że był to podstęp, dzięki któremu chciał oszukać opryszków i z pomocą Staszka w nocy zakopał na łące starą skrzynkę, którą zabrał ze strychu.

Po kilku dniach, kiedy wszyscy upewnili się, że złodzieje zostali aresztowani, Cisowski rozpoczął poszukiwania prawdziwego skarbu. W lustrze, wiszącym na ścianie w bawialni, odnalazł kolejną wskazówkę, z której domyślił się, gdzie Kamil de Berier ukrył zawiniątko, które ocalił z wojennej pożogi. W dziupli starego dębu odkrył skórzany mieszek, pełen diamentów i rubinów. W ten sposób Adaś rozwiązał tajemnicę starego dworu i ocalił zadłużony majątek Gąsowskich przez całkowitym upadkiem.strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
2  Uniwersalizm powieści Kornela Makuszyńskiego
3  Szatan z siódmej klasy - plan wydarzeń