Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
„W pustyni i w puszczy” jest książką o tematyce podróżniczo-przygodowej, w której opisane wydarzenia rozgrywają się na tle afrykańskiego krajobrazu oraz lokalnej historii. Wielowątkowość historii o Stasiu i Nel widać przede wszystkim w trzech głównych motywach, poruszonych na łamach utworu. Są to: przyroda, historia oraz przygoda.

Opowieść o losach dwójki dzieci jest przede wszystkim ukłonem w stronę egzotycznego piękna Afryki, jej mieszkańców, przyrody, fauny oraz zwyczajów. Prócz uroków Pustyni Libijskiej czytelnik poznaje razem z głównymi bohaterami czar Port-Saidu w państwie Egipt, Mombassa, położony w egipskiej prowincji El-Fajum wzdłuż Nilu Medinet (El-Medine), Izmaił i Kairu, jezioro Timsah i rzekę Wadi-Toumilat, zwiedza starożytne miasto Krokodilopolis, ogląda piramidę Hanara i jezioro Karoun, podróżuje przez miejscowości: Wadi-Rajan (skupisko wzgórz), Kharge, Asuan, Wadi-Halfa, Chartum, Omdurman, Faszodę. W duchu, podobnie jak upojony niespotykanym widokiem Staś, zachwyca się krajobrazem Afryki: „No! Widzieliśmy coś takiego, czego nie widziały nigdy oczy żadnego Europejczyka. I wiesz co myślę – że jeśli dojdziemy szczęśliwie do oceanu, to nikt nam nie uwierzy, gdy powiem, że są w Afryce słonie wodne”. Wymienienie przez Sienkiewicza prawie 150 gatunków afrykańskich zwierząt i roślin sprawia, że „W pustyni i w puszczy” może uchodzić za rodzaj folderu turystycznego, jakiego nie powstydziłoby się najnowocześniejsze biuro podróży. Wspomnienie afrykańskich pór roku (suchej i deszczowej massiki, słoni, lwów, wobo, wielbłądów, goryli, antylop, zebr, flamingów, tukanów, marabutów, szakali, hien, skorpionów, termitów, węży, krokodyli, lampartów, rozłożystych drzew: nabaku, sykomor, drzew chlebowych, a zwłaszcza baobabów są tego niepodważalnym dowodem.

Analizując wątek przyrodniczy powieści trzeba pamiętać, iż była ona efektem miłości Sienkeiwcza do Afryki, którą zwiedził w 1890 roku (dwadzieścia lat przez ukończeniem dzieła). Swoje wspomnienia zawarł w „Listach z podróży do Ameryki”, mającej nosić początkowo tytuł „Przygody dwojga dzieci w środkowej Afryce”.

Kolejnym wątkiem powieści jest historia. Sienkiewicz opisał dwa wydarzenia z przeszłości Afryki, a mianowicie budowa Kanału Sueskiego oraz powstanie mahdystów. Oba stanowią tło dla opisywanych wydarzeń – pierwsze jako miejsce spotkania inżynierów Tarkowskiego i Rawlisona, a drugie – jako przyczynę uprowadzenia Stasia i Nel oraz złego traktowania białych dzieci przez wyznawców Proroka Mahometa.

Ostatnim z czołowych wątków powieści jest motyw podróżniczy, obejmujący niemal całą fabułę powieści i koncentrujący wokół siebie wszystkie opisane w niej wydarzenia. Porwanie, ucieczka przed oprawcami, nauka samodzielności, próby powrotu do rodziny – wszystko to miało wpływ na popularność książki Sienkiewicza, która po dziś dzień przez wielu krytyków oraz – co ważniejsze- czytelników – jest postrzegana jako najwybitniejsze podróżnicze dzieło II połowy XIX wieku.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie W pustyni i w puszczy
2  W pustyni i w puszczy - geneza
3  Ramowy plan wydarzeń - W pustyni i w puszczy