Czas akcji dzieła nie jest jednoznacznie określony, lecz wiele rzeczy wskazuje na to, iż są to czasy współczesne autorowi. Narratorem opowieści jest Adaś Niezgódka, który spisuje swoje przeżycia i wrażenia w formie pamiętnika. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym. Wszystkie wydarzenia przedstawione są w porządku chronologicznym.
Bohaterowie utworu scharakteryzowani są przede wszystkim w sposób bezpośredni – poprzez opis narratora i jego ocenę ich postępowania. W powieści występuje ponadto bohater zbiorowy – uczniowie Akademii. Na plan pierwszy zdecydowanie wysuwają się Ambroży Kleks i Adaś Niezgódka.
Język dzieła jest prosty, niezwykle barwny, przybliżony do toku mowy codziennej i ma charakter swobodnej relacji z życia w szkole. Świat przedstawiony ukazany jest z perspektywy dziecka i język powieści również został dostosowany do opowieści dziecka.
Powieść Jana Brzechwy odwołuje się do dziecięcej wyobraźni i dziecięcego poczucia humoru. Autor doskonale operuje dowcipem sytuacyjnym i językiem, tworząc barwy i magiczny świat, w którym rzeczy niemożliwe noszą znamiona prawdopodobnych.