Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mateusz jest gadającym szpakiem, którego pan Kleks kupił na targu w Salamance. Jest ulubieńcem i pomocnikiem pana Kleksa, często zastępującym go w obowiązkach. Jego sympatię zyskuje Adaś Niezgódka, któremu Mateusz opowiada o swoim życiu.

Okazuje się, że w rzeczywistości jest księciem i następcą tronu potężnego króla. W dzieciństwie mieszkał w pięknym pałacu i był otoczony służbą, która spełniała każde jego życzenie. Szczególnie uwielbiał konną jazdę i polowania, lecz ojciec, w trosce o jego zdrowie, zabronił mu dosiadać konia aż do ukończenia czternastego roku życia. Chłopiec złamał jednak zakaz i pewnej nocy potajemnie opuścił swoją sypialnię. W lesie spotkała go nieszczęśliwa przygoda – na drodze pojawił się ogromny wilk.

Mateusz zabił zwierzę, które resztką sił zdołało wbić kły w jego nogę. Rana krwawiła przez cały czas i żaden lekarz nie potrafił uleczyć księcia, który z każdą chwilą tracił siły. Jego życie ocalił dopiero tajemniczy chiński uczony, który niespodziewanie zjawił się na dworze ojca Mateusza. Doktor Paj-Chi-Wo wyjaśnił chłopcu, że nieopacznie zabił króla wilków, które będą chciały się na nim zemścić i podarował mu magiczną czapkę bogdychanów, dzięki której mógł się zmienić w to, co chciał. Minęło kilka lat, a w państwie zaczęły dziać się straszne rzeczy. Stada wilków niszczyły kraj, coraz bardziej zbliżając się do stolicy.

Pewnego dnia napadły na pałac króla, zabijając rodziców Mateusza. Książę ocalał dzięki czapeczce i zamienił się w szpaka. Niestety, zgubił guzik i nie mógł bez niego odzyskać swej ludzkiej postaci. Przez pewien czas zmieniał właścicieli, aż w końcu trafił do pana Kleksa. Adaś postanowił pomóc szpakowi i zbierał różne guziki, lecz żaden nie był właściwym.

Mateusz odzyskał swą ludzką postać dopiero w chwili, kiedy pan Kleks zmienił się w guzik. Ku zaskoczeniu Niezgódki okazał się być eleganckim panem w średnim wieku, który przedstawił się jako autor historii o panu Kleksie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Akademii pana Kleksa” w pigułce
2  Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”
3  Adaś Niezgódka - charakterystykaKomentarze: Historia Mateusza

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-03 18:05:32

mam zadanie żeby nauczyć się tego na pamięć na wypowiedz ustną :D


2018-12-23 16:13:27

Dzięki do szkoły mam zadane. Więc muszę poprostu nauczyć się tego na pamięć. Jestem wam wdzięczna.


2018-12-13 15:41:59

polecam, ponieważ pani kazała mojej córce nauczyć się o przygodzie tego szpaka. Córka utrwaliła tekst z książki i dostała z odpowiedzi 6.


2018-11-21 14:48:54

Całkiem nieźle ci to wyszło na 100% pomoże mi to podczas kartkówki i tej przygodzie.


2018-10-13 19:26:11

SUPER STRESZCZENIE JA BYM dodała że to Jan Brzechwa ale tak to super wciągneło mnie. :D
Streszczenia książek
Tagi: