Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Mateusz jest gadającym szpakiem, którego pan Kleks kupił na targu w Salamance. Jest ulubieńcem i pomocnikiem pana Kleksa, często zastępującym go w obowiązkach. Jego sympatię zyskuje Adaś Niezgódka, któremu Mateusz opowiada o swoim życiu.

Okazuje się, że w rzeczywistości jest księciem i następcą tronu potężnego króla. W dzieciństwie mieszkał w pięknym pałacu i był otoczony służbą, która spełniała każde jego życzenie. Szczególnie uwielbiał konną jazdę i polowania, lecz ojciec, w trosce o jego zdrowie, zabronił mu dosiadać konia aż do ukończenia czternastego roku życia. Chłopiec złamał jednak zakaz i pewnej nocy potajemnie opuścił swoją sypialnię. W lesie spotkała go nieszczęśliwa przygoda – na drodze pojawił się ogromny wilk.

Mateusz zabił zwierzę, które resztką sił zdołało wbić kły w jego nogę. Rana krwawiła przez cały czas i żaden lekarz nie potrafił uleczyć księcia, który z każdą chwilą tracił siły. Jego życie ocalił dopiero tajemniczy chiński uczony, który niespodziewanie zjawił się na dworze ojca Mateusza. Doktor Paj-Chi-Wo wyjaśnił chłopcu, że nieopacznie zabił króla wilków, które będą chciały się na nim zemścić i podarował mu magiczną czapkę bogdychanów, dzięki której mógł się zmienić w to, co chciał. Minęło kilka lat, a w państwie zaczęły dziać się straszne rzeczy. Stada wilków niszczyły kraj, coraz bardziej zbliżając się do stolicy.

Pewnego dnia napadły na pałac króla, zabijając rodziców Mateusza. Książę ocalał dzięki czapeczce i zamienił się w szpaka. Niestety, zgubił guzik i nie mógł bez niego odzyskać swej ludzkiej postaci. Przez pewien czas zmieniał właścicieli, aż w końcu trafił do pana Kleksa. Adaś postanowił pomóc szpakowi i zbierał różne guziki, lecz żaden nie był właściwym.

Mateusz odzyskał swą ludzką postać dopiero w chwili, kiedy pan Kleks zmienił się w guzik. Ku zaskoczeniu Niezgódki okazał się być eleganckim panem w średnim wieku, który przedstawił się jako autor historii o panu Kleksie.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe
2  Opis nauki w Akademii pana Kleksa
3  cytaty