Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Opis nauki w Akademii pana Kleksa

Dzień w Akademii pana Kleksa rozpoczynał się bardzo wcześnie. Punktualnie o piątej rano do sypialni chłopców wlatywał Mateusz i otwierał specjalne śluzy, rozmieszczone dokładnie nad ich łóżkami. Z otworów wprost na nosy śpiących chłopców skapywała zimna woda. Był to sygnał do pobudki. Uczniowie pana Kleksa natychmiast budzili się, ciekawi tego, czego będzie uczył ich nauczyciel.

Potem brali prysznic, z którego tryskała woda... więcej

Czas i miejsce akcji „Akademii pana Kleksa”

Adaś w swoim pamiętniku opisuje wydarzenia od przybycia do Akademii, aż do wigilii Bożego Narodzenia. Właściwa akcja trwa od września, jednak bohater wspomina swoją wizytę w bajce o dziewczynce z zapałkami, którą odbył w czerwcu. W bajkach czas jest nieokreślony, jak stwierdza w jednej z nich pan Andersen:
„Przecież to bajka. Wszystko tu jest zmyślone i nieprawdziwe.”
Podobnie opowieści Mateusza, choć rozgrywa się... więcejOpowieść o Akademii pana Kleksa - główny wątek powieści

Opowieść o niezwykłej Akademii pana Kleksa jest głównym wątkiem powieści Jana Brzechwy. Jej narratorem jest dwunastoletni Adaś Niezgódka, uczeń pana Kleksa, który w pamiętniku stara się opisać to, co dzieje się w szkole, w której uczy się od sześciu miesięcy.

Akademia jest miejscem niezwykłym, w którym chłopcy uczą się kleksografii, przędzenia liter i leczenia chorych sprzętów. Wykładowcą jest pan Kleks – mężczyzna... więcej

Historia Mateusza

Mateusz jest gadającym szpakiem, którego pan Kleks kupił na targu w Salamance. Jest ulubieńcem i pomocnikiem pana Kleksa, często zastępującym go w obowiązkach. Jego sympatię zyskuje Adaś Niezgódka, któremu Mateusz opowiada o swoim życiu.

Okazuje się, że w rzeczywistości jest księciem i następcą tronu potężnego króla. W dzieciństwie mieszkał w pięknym pałacu i był otoczony służbą, która spełniała każde jego... więcejOpis poszukiwania skarbów

Pewnego popołudnia pan Kleks wymyślił dla swoich uczniów zabawę w poszukiwanie skarbów. Wszyscy chłopcy rozbiegli się po parku, a Adaś Niezgódka zaproponował Arturowi, aby razem udali się na poszukiwania.

Zaopatrzeni w przydatne przedmioty, wyruszyli w kierunku wschodniej części parku. Z trudem przebrnęli przez gęste zarośla pokrzyw i czołgali się pod zwisającymi nisko gałęziami. W końcu dotarli do olbrzymiego dębu. Wśród... więcejPlan wydarzeń „Akademii pana Kleksa”

1. Adaś Niezgódka opisuje Akademię pana Kleksa.
2. Wizyta Adasia w bajce o dziewczynce z zapałkami.
3. Pomoc postaciom z bajki o śpiącej królewnie i siedmiu braciach.
4. Przyjaźń z Mateuszem.
5. Historia Mateusza.
6. Postanowienie Adasia.
7. Naprawa zepsutego tramwaju.
8. Pan Kleks wysyła swoje oko na Księżyc.
9. Nauka w Akademii.
10. Pan Kleks gotuje obiad.
11. Zabawa w poszukiwania skarbów.
12. Adaś opowiada o swojej wizycie w psim raju.
13.... więcej

Recenzja „Akademii Pana Kleksa”

W 1946 roku ukazała się powieść Jana Brzechwy dla dzieci i młodzieży: „Akademia pana Kleksa”. Opowieść o życiu i przygodach Adasia Niezgódki w niezwykłej szkole, należącej do równie niezwykłego pana Ambrożego Kleksa, szybko zyskała uznanie najmłodszych czytelników.

„Akademia pana Kleksa” prowadzi czytelnika przez zaczarowany świat dziecięcej wyobraźni i fantazji. Tytułowany bohater, kochany i szanowany... więcejOpis przygody Adasia w psim raju

Adaś Niezgódka zawsze podziwiał umiejętność latania, którą posiadał pan Kleks i wiele razy starał się go naśladować, lecz nigdy nie udało mu się wznieść w górę. Aż pewnego dnia, po tym jak nabrał powietrza w płuca, poczuł dziwną lekkość i zaczął unosić się nad ziemią. Wzlatywał coraz wyżej i wyżej, a jego pojawienie się na niebie wzbudziło zainteresowanie ludzi, którzy wyszli z domów i obserwowali go przez lunety.... więcejArtyzm powieści Jana Brzechwy

Powieść Jana Brzechwy jest utworem, skierowanym do dzieci i młodzieży. Opowiada o przygodach dwunastoletniego Adasia Niezgódki w niezwykłej Akademii pana Kleksa. Historia o Ambrożym Kleksie ma charakter fantastycznej baśni, w której pozornie realistyczne wydarzenia (nauka chłopców w szkole) przeplatają się z elementami baśniowymi – niezwykłość tytułowego bohatera, magiczne przedmioty, obecność postaci z innych bajek, niesamowite... więcej

Ciekawostki o powieści Akademia pana Kleksa

Pseudonim literacki, jakim pisarz podpisywał książki dla dzieci, wymyślił jego brat stryjeczny, poeta Bolesław Leśmian. Nawiązuje on do elementu samolotu – brzechwy.
„Akademia pana Kleksa” jest pierwszą częścią trylogii o przygodach pana Kleksa. W latach następnych Jan Brzechwa napisał „Podróże pana Kleksa” i „Tryumf pana Kleksa”.
Na postawie „Akademii pana Kleksa”... więcejMagiczne przedmioty w Akademii

Powiększająca pompka
Z wyglądu przypominała zwykłą oliwiarkę, używaną do oliwienia maszyny do szycia. Gdy pan Kleks przykładał ją do jakiegokolwiek przedmiotu i naciskał jej denko, przedmiot ten zaczynał natychmiast powiększać się.

Dzięki temu pan Kleks mógł w jednej chwili z niemowlęcia przeobrazić się w dorosłego człowieka. Dzięki temu również na obiad dla całej Akademii wystarczał kawałek mięsa wielkości dłoni,... więcejOpis budynku Akademii pana Kleksa

Akademia mieściła się na samym końcu ulicy Czekoladowej i zajmowała duży trzypiętrowy gmach, zbudowany z kolorowych cegiełek. Na trzecim piętrze przechowywane były tajemnicze i nikomu nie znane sekrety pana Kleksa. Nikt nie miał prawa tam wchodzić. Nie prowadziły tam też żadne schody, a pan Kleks dostawał się tam przez komin.

Na parterze mieściły się sale szkolne, w których odbywały się lekcje, na pierwszym piętrze znajdowały... więcej

Sen o siedmiu szklankach - streszczenie

Adaś obudził się i zobaczył, że pan Kleks pozamieniał wszystkie meble w chłopców. Było ich przeszło stu. Powiedział, że zabiera ich na wycieczkę do Chin. Przed domem stał pociąg z pudełek od zapałek i czajnikiem zamiast lokomotywy. Wszyscy zmieścili się w środku.

Nagle niebo zasłoniła wieka chmura i rozpętał się wicher, który porozrzucał wagony. Adaś pobiegł do kuchni wziął siedem szklanek i drabinę. Przystawił... więcej