Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Jane Gallagher - charakterystyka


Jane jest postacią, która bezpośrednio nie pojawia się w powieści, lecz jest nieustannie obecna w myślach i wspomnieniach Holdena, a także staje się przyczyną jego bójki ze Stradlaterem. Caulfield poznał ją podczas wakacji, kiedy to jej rodzina wynajmowała dom obok domu jego rodziców. Rodzice Jane rozwiedli się, a jej matka poślubiła innego mężczyznę, którego dziewczyna nie potrafiła zaakceptować jako ojczyma.

Jane jest niezbyt ładna, ale podoba się Holdenowi jak żadna inna. Ma niezwykle ruchliwe usta, które są zawsze lekko rozchylone. Interesuje się sportem, lubi grać w tenisa, golfa i marzy o zostaniu tancerką. Lubi również czytać książki i jest bardzo inteligentna. W czasie wakacji często grywała z Holdenem w warcaby, a kiedy zdobywała damki, ustawiała je w jednym rzędzie. Pani Caulfield nie darzyła jej sympatią, uważając, że dziewczyna traktuje ją nieco wyniośle i jest arogancka. Holden uwielbiał spędzać z nią czas i lubił trzymać ją za rękę, chociaż nigdy nie byli parą. Myśl, że Jane umówiła się na randkę ze Stradlaterem i mogło między nimi do czegoś dojść, jest dla niego szczególnie bolesna i budzi w nim różne wątpliwości.

D.B. Caulfield - charakterystyka


D.B. jest najstarszym bratem Holdena. Mieszka w Hollywood, dokąd przeniósł się z Nowego Jorku, aby zająć się pisaniem scenariuszy filmowych. Jest początkującym, uzdolnionym pisarzem, którego Holden podziwia i którym zarazem gardzi, uważając, że zaprzedał się filmowcom.

Jest zamożny, lecz według chłopaka nie pisze już prawdziwych książek. Odwiedza chłopaka w szpitali i wysłuchuje jego opowieści o tym, co wydarzyło się w przeciągu trzech dni, kiedy to uciekł z „Pencey”. W powieści nie pojawia się bezpośrednio, ale Holden wiele razy wspomina o nim i informuje, że czeka na jego odwiedziny.

Ward Stradlater - charakterystyka


Ward jest czwartoklasistą, współlokatorem Holdena z pokoju w internacie szkoły „Pencey”. Jest przystojny, elegancki, pięknie zbudowany i uwielbia chwalić się nagim torsem. Zawsze też dba o swój wygląd, choć w rzeczywistości jest niechlujny i Holden uważa go za utajonego brudasa, ponieważ nigdy nie czyści swojej brzytwy do golenia. Jest sportowcem i należy do najpopularniejszych uczniów w szkole. Ma nieco lekceważący sposób bycia i zachowuje się tak, jakby wiecznie gdzieś się spieszył. Jest zadufany w sobie i ma powodzenie u dziewcząt, które potrafi umiejętnie uwodzić.

Holden nie lubi go, choć potrafi przyznać, że Ward jest całkiem przyzwoity. Pomimo tego pisze za niego wypracowanie, które nie zostaje docenione przez Warda. Źródłem otwartego konfliktu między Caulfieldem a Stradlaterem staje się Jane Gallagher – znajoma Holdena, z którą umówił się Ward.

Robert Ackley - charakterystyka


Ackley jest osiemnastoletnim, pryszczatym, wyrośniętym chłopakiem o nieco przygarbionej sylwetce i obrzydliwych, omszałych zębach, których nigdy nie myje. Zajmuje pokój, sąsiadujący z kwaterą Holdena w internacie, dzięki czemu często przebywa u Caulfielda, choć nie jest przez niego mile widziany. Od czterech lat jest uczniem „Pencey” i należy do grona seniorów. Ackley jest samotnikiem i dziwakiem o paskudnych przyzwyczajeniach i niechlujnym sposobie bycia. Większość czasu spędza w swoim pokoju, nigdzie nie wychodzi i nie ma przyjaciół. Mówi tak, jakby zawsze był zmęczony lub znudzony. Często opowiada różne wersje tej samej historii, co irytuje Holdena. Jest zagorzałym katolikiem. Nienawidzi Stradlatera, ale nigdy otwarcie nie okazuje mu swojej niechęci.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Buszujący w zbożu - streszczenie w pigułce
2  Holden Caulfield - charakterystyka
3  „Buszujący w zbożu” jako metafora życia – problematyka utworu