Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
„Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnara to opowieść o grupie przyjaciół, których łączyły wspólne wartości i ideały.

Jedną z najważniejszych wartości w życiu chłopców była miłość do ulubionego miejsca zabaw – Placu Broni, który traktowali jako swoją małą ojczyznę. W imię tego swoistego patriotyzmu, emocjonalnego przywiązania do tego ważnego dla nich zakątka Budapesztu, gotowi byli poświęcić wszystko i walczyć o jego utrzymanie. Bez chwili wahania podejmują wyzwanie Czerwonych Koszul, którzy chcą odebrać im Plac Broni. Bronią swego miejsca, wykazując się walecznością i prawdziwym bohaterstwem. Największą cenę w imię miłości do wspomnianego placu płaci Erno Nemeczek, który umiera przekonany, że zginął za swoją ojczyznę.

Równie ważną wartością w życiu chłopców z Placu Broni była przyjaźń i lojalność wobec siebie, a przede wszystkim wobec swego dowódcy, Janosza Boki. Chłopcy zawsze byli mu posłuszni, pozostawali wiernymi zasadom, które im narzucał, nie rzucali fałszywych oskarżeń wobec siebie, co szczególnie uwidacznia się w sytuacji, kiedy Deżo Gereb dopuszcza się zdrady. Janosz nie oskarża rywala, który kieruje się zazdrością i chęcią objęcia przywództwa w grupie, daje mu możliwość zrehabilitowania się, lecz ostateczną decyzję pozostawia wszystkim członkom grupy z Placu Broni.

Chłopcy z Placu Broni starali się też kierować szczerością i prawdomównością. Chociaż zdarzały się między nimi spory, zawsze postępowali wobec siebie uczciwie. Swoistym autorytetem był dla nich Janosz Boka, którego szczerze szanowali i podziwiali. Również w ferworze walki o Plac Broni nie zapominali o uczciwym postępowaniu wobec przeciwników i starali się zachować ustalone wcześniej reguły walki. Kierują się przede wszystkim honorem, męstwem, odwagą i poświęceniem w imię wolności ich Placu.

Chłopcy starają się również być sprawiedliwymi i niezłomnymi. Potrafią przyznać się do swoich błędów i tego, że niesprawiedliwie potraktowali Nemeczka, nie doceniając jego uczciwości. Mały Erno wykazuje się ogromną nieugiętością, kiedy pomimo choroby zjawia się na polu walki i dzięki niemu przyjaciele pokonują przeciwników.

Plac Broni, przyjaźń, lojalność, patriotyzm, odwaga i bohaterstwo – to podstawowe wartości, jakimi kierowali się tytułowi bohaterowie powieści Ferenca Molnara.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Chłopcy z Placu Broni - streszczenie szczegółowe
2  Sens śmierci Nemeczka
3  Feri Acz – charakterystyka postaci