Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Wyprawy Don Kichota w poszukiwaniu przygód i sławy – jest to główny wątek powieści Miguela de Cervantesa. Ubogi hiszpański szlachcic, pod wpływem lektury ksiąg rycerskich, postanawia zostać błędnym rycerzem. Wyrusza w świat, aby zdobyć sławę i walczyć przeciwko niesprawiedliwości i ludzkiej krzywdzie. Pierwszą wyprawę odbywa samotnie i zostaje pasowany na rycerza przez oberżystę, którego bierze za właściciela zamku. Podczas drugiej wyprawy towarzyszy mu wieśniak Sanczo Pansa, którego zdołał przekonać, aby został jego giermkiem. Wybujała wyobraźnia rycerza sprawia, że w napotkanych ludziach widzi groźnych przeciwników i często wdaje się w potyczki, które kończą się jego porażką.

Wątki poboczne:

1. Próby uleczenia Don Kichota z szaleństwa – dziwaczne zachowanie Don Kichota wzbudza niepokój jego przyjaciół, plebana i cyrulika. Mężczyźni, po powrocie rycerza z pierwszej wyprawy, dochodzą do wniosku, że przyczyną nieszczęścia hidalga stały się księgi rycerskie, które czytał całymi dniami. Niszczą romanse i zamurowują drzwi do biblioteki, mając nadzieję, że w ten sposób rycerz straci zainteresowanie przygodami. Don Kichot jednak potajemnie opuszcza ponownie dom. Jego przyjaciele wyruszają za nim i podstępem wymuszają na nim powrót do domu.

2. Perypetie miłosne Kardenia i Luscindy – bogaty szlachcic, Kardenio, jest bezgranicznie zakochany w pięknej sąsiadce, Luscindzie. Na drodze do szczęścia zakochanych staje przyjaciel młodzieńca, Don Fernando i podstępem uprowadza dziewczynę. Zrozpaczony Kardenio, w przebraniu pasterza, błąka się po górach, opłakując utraconą miłość. Przypadkowo spotyka Don Kichota i Sanczo Pansę, a później plebana i cyrulika, którzy wyruszyli na poszukiwania rycerza. Przyłącza się do mężczyzn i bierze udział w postępie, który ma na celu sprowadzenie hidalga do domu. Podczas postoju w oberży dochodzi do spotkania Kardenia z Don Fernandem i Luscindą, a stęsknieni kochankowie odnajdują spełnienie swej miłości.

3. Perypetie miłosne Doroty i Don Fernanda – Dorota jest żoną Don Fernanda, przyjaciela Kardenia. Po zdradzie i ucieczce męża z Luscindą, wyruszyła w męskim przebraniu na poszukiwania wiarołomnego małżonka. W trakcie podróży spotyka przyjaciół Don Kichota i słysząc o szaleństwie rycerza, postanawia im pomóc. Udaje księżniczkę, dziedziczkę tronu, która w wyniku najazdu na kraj, utraciła swe dziedzictwo. Don Kichot, wysłuchawszy wymyślonej historii panny, obiecuje pomoc w odzyskaniu dziedzictwa. W drodze do rzekomego królestwa Mikomikonu dochodzi do spotkania Doroty z mężem. Kobieta wygłasza wzruszającą przemowę, dzięki której doprowadza do skruchy Don Fernanda. Pogodzeni małżonkowie wracają do swojego domu.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Don Kichota” w pigułce
2  Sanczo Pansa - charakterystyka
3  Don Kichot i Sanczo Pansa – symbole dwu różnych koncepcji życia