Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Don Kichot z Manczy - charakterystyka

Don Kichot z Manczy jest tytułowym bohaterem powieści Miguela Cervantesa. Jest to mężczyzna około pięćdziesięcioletni, bardzo wysoki, silny choć kościsty, o pociągłej i niezbyt urodziwej twarzy. W dni powszednie chodzi ubrany w świtkę z doborowego samodziału, natomiast w czasie świąt zakłada kaftan z przedniego materiału, aksamitne spodnie i sandały.

Don Kichot jest przedstawicielem drobnej i niezbyt zamożnej szlachty hiszpańskiej.... więcej

Sanczo Pansa - charakterystyka

Sanczo Pansa jest ubogim wieśniakiem, sąsiadem Don Kichota. Zwiedziony obietnicami rycerza i wizją wyspy, którą miał otrzymać za służbę, opuszcza żonę i zostaje giermkiem hidalga, towarzysząc mu w wyprawie na poszukiwania przygód i sławy.

Sanczo Pansa jest mężczyzną niskim, krępym i niezbyt inteligentnym, aczkolwiek w wielu przypadkach zachowuje racjonalne spojrzenie na daną sytuację i staje się swoistym głosem rozsądku... więcejDulcynea z Toboso - charakterystyka

Dulcynea z Toboso jest damą serca błędnego rycerza, Don Kichota z Manczy. W rzeczywistości jest to młoda, prosta wieśniaczka, Aldonsa Lorenso, mieszkańca Toboso, w której hidalgo był zakochany bez wzajemności przez kilka miesięcy.

Jest to postać tajemnicza, charakteryzująca się swoistym dualizmem. Czytelnik nie poznaje jej bezpośrednio i zna ją jedynie z opowieści Don Kichota i Sanczo Pansy. Obaj jednak postrzegają ją w odmienny... więcej