Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Sanczo Pansa jest ubogim wieśniakiem, sąsiadem Don Kichota. Zwiedziony obietnicami rycerza i wizją wyspy, którą miał otrzymać za służbę, opuszcza żonę i zostaje giermkiem hidalga, towarzysząc mu w wyprawie na poszukiwania przygód i sławy.

Sanczo Pansa jest mężczyzną niskim, krępym i niezbyt inteligentnym, aczkolwiek w wielu przypadkach zachowuje racjonalne spojrzenie na daną sytuację i staje się swoistym głosem rozsądku swego pana. Jak każdy biedak marzy o bogactwie, lepszym życiu i świetności. Lubi dobrze się wyspać, najeść do syta, zawsze dba o własny interes i jest chciwy na dobra materialne. Z natury jest pogodny, prostoduszny, potrafi wykazać się szlachetnością i ma pokojowe usposobienie. W sytuacjach krytycznych potrafi wykazać się przebiegłością i sprytem.

Giermek jest urodzonym gawędziarzem i bystrym obserwatorem. Panicznie boi się zjawisk nadnaturalnych, zawsze jest podejrzliwy i nieco naiwny. Z czasem zaczyna wierzyć w zapewnienia rycerza, że czeka ich wielka sława. Zaczyna również naśladować jego sposób wypowiadania się, nieświadomie parodiując styl języka romansów rycerskich. Niezależnie od sytuacji pozostaje wiernym i oddanym sługą Don Kichota, gotowym do niesienia pomocy swemu panu i wyrozumiałym dla jego szaleństwa.

Sanczo Pansa jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię czytelnika.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Don Kichote” - streszczenie szczegółowe
2  Don Kichot z Manczy - charakterystyka
3  Wątki w powieści Cervantesa