Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do Poirota zwrócił się ze swymi problemami doktor Charles Oldfield. Praktykę miał na prowincji. Przed rokiem zmarła jego przykuta do łóżka żona i wszyscy plotkowali, że mąż przyczynił się do jej śmierci. Plotki wciąż narastały. Poirot przyrównał plotkę do hydry lernejskiej o dziewięciu głowach. Na miejscu jednej ściętej pojawiły się dwie kolejne. Od doktora dowiedział się, że żona była od niego starsza i zostawiła mu majątek, ponadto nie zawsze byli w dobrych stosunkach. Opiekowała się nią pielęgniarka i dama do towarzystwa – Jean Moncrieffe, która nie była obojętna doktorowi. Poirot stwierdził, że u podstaw plotek musiał być związek męsko-damski. Oldfield stwierdził, że gdyby nie plotki już dawno ożeniłby się z panną Moncrieffe.

Herkules wraz z służącym wyjechał na wieś Oldfielda i zatrzymał w zajeździe. Najpierw porozmawiał z Jean Moncrieffe. Kobieta przyznała, że na drodze do jej ślubu z doktorem stoją plotki. Gdy detektyw zaproponował, by przeprowadzić sekcję zwłok Jean wyjaśniła, że to wzmogłoby plotki. Poznała go z największą plotkarą – panną Leatheran. Sekutnica zaprosiła go na herbatkę, podczas której wyznał w tajemnicy, że jest z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i przybył w sprawie ekshumacji. Panna Leatheran wyjawiła mu swe wątpliwości co do śmierci pani Oldfield. Wspomniała o pielęgniarce Harrison, która potwierdzała podejrzane okoliczności śmierci i o odprawieniu pokojówki Beatrice zaraz po pogrzebie.

Poirot udał się do siostry Harrison. Ta stwierdziła, że starała się zapobiec plotkom. Wspomniała, że była świadkiem rozmowy doktora Oldfielda i panny Moncrieffe, która wskazywała na spisek między nimi i chęć zawarcia małżeństwa przed śmiercią pani Oldfield. Dialog słyszała też Beatrice. Na wieść o ekshumacji siostra Harrison początkowo się zlękła, jednak później przyznała, że to dobry pomysł. Poirot porozumiał się z Londynem prosząc o ekshumację, a następnie udał się do Beatrice King. Ta nie chciała za wiele mówić, jednak wspomniała, że siostra Harrison miała dostęp do leków przygotowywanych przez panną Moncrieffe. Ekshumacja zwłok potwierdziła otrucie pani Oldfield arszenikiem. Cała miejscowość wrzała. Siostra Harrison spotkała się z Poirotem i wspomniała, że widziała, jak Jean Moncrieffe napełniała swą puderniczkę substancją z buteleczek z truciznami. Detektyw-sierżant Grey przyniósł różową emaliowaną puderniczkę znalezioną w biurku panny Moncrieffe. Siostra Harrison potwierdziła, że to ta sama, którą widziała u panny Moncrieffe. Okazało się, że ten wzór puderniczki jest produkowany od trzech miesięcy. Dodatkowo George, sługa Herkulesa, śledził siostrę Harrison i widział, jak kupowała ją niedawno, a następnie podrzuciła pannie Moncrieffe. Siostra przyznała się do zbrodni.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dzik z Erymantu - streszczenie
2  Herkules Poirot - charakterystyka
3  Byk kreteński - plan wydarzeńKomentarze: Hydra lernejska - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: