Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Jabłka Hesperyd - plan wydarzeń


1. Zadanie odnalezienie kielicha Borgiów.
2. Historia zuchwałej kradzieży sprzed dziesięciu lat.
3. Rozmowa Poirota z śledczym prowadzącym sprawę.
4. Ślady prowadzące do wielu miejsc na świecie.
5. Podróż detektywa do Liverpoolu, miejsca zamieszkiwanego przed jednego z włamywaczy.
6. Poszukiwania Kate Casey w irlandzkim klasztorze.
7. Wiadomość o śmierci dziewczyny.
8. Włamanie Poirota do klasztoru.
9. Odnalezienie kielicha Borgiów.
10. Spełniona prośba zwrotu kielicha siostrom z klasztoru.

Jabłka Hesperyd - streszczenie


Emery Power – potentat finansowy i znany kolekcjoner zwrócił się do Poirota, by ten zajął się odzyskaniem szczerozłotego kielicha Borgiów z doby renesansu, którego dzieje nieodłącznie związane były z gwałtem. Biznesmen przed dziesięciu laty nabył go za zawrotną cenę od markiza di San Veratrino. Skradziono go w dniu licytacji. Policja złapała członków szajki – Francuza Dublaya i Włocha Riccovettiego. Ale kielicha nie odzyskała. Trzecim złodziejem był włamywacz Irlandczyk Patrick Casey. Zginął w wypadku dwa tygodnie po kradzieży. Od tego czasu policja i detektywi wciąż szukają kielicha. Początkowo Power myślał, że kielich trafił w ręce jego wroga i konkurenta sir Reubena Rosenthala, którego ubiegł podczas licytacji. Jednak obecnie byli oni sprzymierzeńcami i wiedział, że to nie on stoi za zuchwałą kradzieżą. Poirot miał sam określić wysokość swego honorarium.

Detektyw udał się do prowadzącego przed laty sprawę kradzieży inspektora. Uważał, że towar zamelinowano, a miejsce znał tylko Casey. Jego żona zmarła, syn był włamywaczem, który obecnie odsiadywał wyrok w Ameryce, zaś córka zakonnicą. Do szajki należała też Ruda Kaśka przebywająca obecnie w Australii. O kontakt z przestępcami podejrzewano też handlarza z Istambułu. Poirot zamiast podróżować po całym świecie zwrócił się o pomoc do zaufanych agencji detektywistycznych, sam zaś szykował się do podróży do Liverpoolu, gdzie Casey miał swój dom. Trzy miesiące później Herkules odwiedził Inishgowlen na Zachodzie Irlandii, które wydawało się położone na skraju świata. Udał się do pobliskiego klasztoru pod wezwaniem świętej Marii i Wszystkich Aniołów. Siostrę przełożoną zapytał o mniszkę – Kate Casey. Okazało się, że to siostra Maria Urszula, która zmarła dwa miesiące wcześniej. W Sali barowej obskurnego hotelu Poirot natknął się na człowieka, który zajmował się obstawianiem wyścigów i przedstawił się jako Atlas z „Dublin Sun”. Po paru godzinach przy jego pomocy dostał się do klasztoru. Zarobione przez nowego znajomego pieniądze polecił postawić na konia o imieniu Herkules. Zwierzę to rzeczywiście wygrało.

Herkules Poirot postawił przed Emerym Powerem kielich ozdobiony wizerunkiem jabłoni o owocach wykonanych ze szmaragdów. Znalazł go na ołtarzu w klasztorze, w którym złożyła śluby córka Caseya. Siostry nie poznały się na jego wartości. Zamiast honorarium miał jedno życzenie – by zwrócić kielich siostrom z klasztoru. Pokazał mu jak dzięki małemu otworowi do kielicha przedostawała się trucizna. Stwierdził, że na naczyniu ciąży przekleństwo, zaś Power zaspokoił żądzę posiadania - kielich był jego. Za namową bogacz się zgodził, a wdzięczne siostry obiecały się za niego modlić.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Stado Geryona - streszczenie, plan wydarzeń
2  Dwanaście prac Herkulesa - czas i miejsce wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - geneza