Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Pas Hipolity - plan wydarzeń


1. Zajęcie się sprawą skradzionego obrazu Rubensa.
2. Informacja o zaginięciu dziewczynki w pociągu do Paryża.
3. Odnalezienie dziecka.
4. Rozmowa Poirota o tajemniczym zniknięciu Winnie z inspektorem Hearnem.
5. Wizyta w szkole pani Pope.
6. Procedury szkolne związane z bagażem podopiecznych.
7. Odnalezienie obrazu Rubensa ukrytego pod dziecięcym obrazkiem małej Winnie.
8. Wyjaśnienie tajemnicy przerzutu obrazu Rubensa przez angielsko-francuską granicę.

Pas Hipolity - streszczenie


Poirot zajął się sprawą skradzionego obrazu Rubensa, ze względu na osobę swego przyjaciela Alexandra Simpsona. Obraz został skradziony z jego galerii podczas wtargnięcia strajkujących bezrobotnych opłaconych w zamian za udział w przestępstwie. Obraz miała skraść szajka pracująca na zlecenie milionera z Francji. Gdy o jego podróży do Paryża dowiedział się inspektor Japp zainteresował go sprawą zaginięcia dziecka – Winnie King.

Dziewczynka pod opieką panny Burshaw jechał wraz z innymi uczennicami do cenionej paryskiej szkoły pani Pope. Podczas podróży pociągiem w okolicach Amiens, okazało się, że dziewczynka zaginęła. Na poboczu znaleziono jej kapelusz, jednak pociąg do samego Paryża nie zatrzymywał się. Pociąg przeszukano, jednak nie było w nim małej. Była typową niewyróżniającą się piętnastolatką. Poirot spytał, czy w pobliżu torów nie odnaleziono butów.

Tuż przed wyjazdem Japp poinformował go, że dziewczynkę odnaleziono w pobliżu Amiens. Na miejscu detektyw skontaktował się z inspektorem Hearnem. Odnaleziona dziewczynka była pod wpływem narkotyków i nic nie pamiętała. Inspektor podejrzewał próbę porwania dla okupu. W wagonie z dziewczynkami podróżowały dwie stare panny, dwóch francuskich komiwojażerów, Amerykanka pani van Suyder oraz James Eliot z żoną. Obok torów rzeczywiście odnaleziono parę butów.

Poirot udał się na spotkanie z dyrektorką szkoły Lavinią Pope. Opowiedziała o swej szkole i o tym, jak poznała Winnie. Po wypadku z jej zniknięciem rodzice zabrali ją do Anglii. Wspomniała, że miała wizytę policji – był u niej inspektor Lefarge. Gdy zażądał walizki Winnie zapewniła, że wydała już bagaż innemu policjantowi. Po przyjeździe walizki rozpakowano ją, a następnie spakowano zgodnie z procedurami. Jedyną rzeczą, która pozostała był obraz mostu w Cranchester, który dziewczynka namalowała dla panny Pope. Obrazek był surowy. Poirot zdjął go i za pomocą terpentyny zdjął wierzchnią warstwę. Wspomniał o rewiach teatralnych, w których aktorzy potrafią całkowicie zmieniać swą fizjonomię. Wyjaśnił, że w pociągu uczennica z warkoczami, w okularach, z aparatem dentystycznym zamieniła się w dorodną kobietę. Winnie nigdy nie wsiadła do pociągu, zastąpiła ją świetna aktorka. Zaś dziewczynkę przewieziono innym transportem i nieprzytomną porzucono nieopodal torów. Powodem była zawartość jej walizki, której celnicy nie kontrolowali. Stwierdził, że dzieło Rubensa „Pas Hippolity” nie pasuje do salonu pani Pope. Kiedy Herkules wychodził ze szkoły dwadzieścia pięć uczennic poprosiło słynnego detektywa o autograf.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dwanaście prac Herkulesa - bohaterowie
2  Dwanaście prac Herkulesa - czas i miejsce wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - cytaty