Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Poirota odwiedziła Amy Carnaby, którą niegdyś nakrył na bardzo pomysłowym przestępczym procederze. Wspomniała o swym pekińczyku. Miała dużo wolnego czasu, a do głowy przychodziły jej nowe przestępcze pomysły. Cierpiała na bezczynność. Pragnęła swe umiejętności w symulowaniu wykorzystać w imię dobrej sprawy. Niepokoiła się o jedną ze swych przyjaciółek – Emmeline Clegg. Po śmierci męża była samotna, aż natrafiła na jedną z sekt, która nazywała się Stadem Pasterza.

Wyznawcy zjeżdżali się na rekolekcje do pięknej nadmorskiej posiadłości, a ich przywódcą był Wielki Pasterz, niezwykle przystojny doktor Andersen. W trzech czwartych wyznawcami były kobiety, od których funduszy zależał sukces sekty. Znajoma pani Carnaby w testamencie zapisała swój majątek na rzecz sekty, zaś w ostatnim roku w sposób naturalny we własnych domach zmarły trzy wyznawczynie grupy, które uczyniły podobnie. Poirot zapytał czy jego rozmówczyni zgodziłaby się na niebezpieczną misję – miała stać się jedną z członkiń Wielkiego Stada.

Poirot dzięki inspektorowi Jappowi dowiedział się, że doktor Andersen był w przeszłości chemikiem i interesował się religiami ze Wschodu, a jego wyznawcy umarli w sposób naturalny. Nazwał go olbrzymem Geryonem. Pani Carnaby wraz z przyjaciółką Emmeline udała się do sanktuarium Zielonych Wzgórz. Początkowo głośno wyrażała swój sceptycyzm. Wzięła udział w festiwalu Pełnej Paszy, podczas którego stała się częścią Stada. Podczas obrzędu przyjęła sakrament krwi – Wielki Pasterz podchodził kolejno do wyznawców z zawiązanymi oczami i czuli oni ból niczym od ukłucia igły. Pani Carnaby poczuła się potem błogo i szczęśliwie, czuła siłę, która pozwalała jej panować nad Ziemią. Na polecenie Poirota Amy wspomniała Mistrzowi, że odziedziczyła niemały spadek i pragnie zapisać go bractwu w testamencie. Wspomniała też, że chorowała na płuca, a także, że jej koleżanka otrzyma niebawem jeszcze większy spadek, co miało zapewnić pani Clegg bezpieczeństwo. W bractwie zaczepił Amy pan Cole i opowiedział jej o swym cudownym widzeniu. Kobieta uważała go za szaleńca. Cole wspomniał o postaci Eliasza oraz o przerażających ołtarzach Baala. Dzięki stróżowi panu Lipscomb pani Carnaby uwolniła się od obłąkanego mężczyzny. Mistrz uspokoił ją. Dzień przed jesiennym festiwalem Amy spotkała się w herbaciarni z Poirotem. W pewnym momencie zaczęła histerycznie mówić, że nie zrobi tego, o co detektyw ją prosił. Wspomniała, że Pasterz jest cudowny. Przyglądał mu się posępny mężczyzna.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pojmanie Cerbera - streszczenie
2  Dwanaście prac Herkulesa - znaczenie tytułu
3  Herkules Poirot - charakterystykaKomentarze: Stado Geryona - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: