Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Korzystając z pobytu w Szwajcarii Poirot zdecydował się zwiedzić kilka miejscowości. Udał się także kolejką linowa w stronę Rochers Neiges jednak nie zamierzał docierać na szczyt. Konduktor wręczył mu liścik informujący, że właśnie tam słynny zabójca Marrascaud ma się spotkać ze swą bandą. Autor informacji inspektor Lementeuil nazwał go dzikiem. W hotelu był już inspektor Drouet. Poirot stwierdził, że odcięte od świata miejsce jest nietypowe na spotkanie przestępców. W wagonie podróżowali wraz z nim amerykański turysta, dystyngowany mężczyzna czytający po niemiecku, trzech mężczyzn przywodzących na myśl koniarzy oraz niewysoka kobieta. Zagadnął go Amerykanin Schwartz, który po raz pierwszy był w Europie.

Powitał ich kierownik hotelu, a do obiadu podawał zręczny Gustave. Kierownik wyjaśnił, że kobieta przybywa by upamiętnić śmierć w górach swego męża, a dystyngowany pan to lekarz to Karl Lutz z Wiednia. Poirot przedstawił się wszędobylskiemu Schwartzowi jako fabrykant jedwabiu. Rankiem kelner Gustave poinformował go, że jest inspektorem Drouetem i że zdarzył się wypadek na kolejce i są odcięci od świata. Mężczyźni uznali, że Marrascaud musi już być na górze. Drouet przedstawił Herkulesowi rysopis poszukiwanego. Rozprawiali, pod kogo mógłby się podszyć złoczyńca. Poirot próbował zagadnąć doktora Lutza, a następnie personel hotelu. Od kucharki dowiedział się, że przed Gustavem pracował tu krótko Robert, jednak w roli kelnera zupełnie się nie sprawdzał i zwolniono go. Zauważył, że tylko jedno skrzydło hotelu jest na razie czynne.

W nocy obudził Poirota dźwięk majstrowania przy zamku od jego drzwi. Do pokoju wtargnęło trzech drabów z brzytwą i groźbami. Uratował go Schwartz, który zagroził przestępcom pistoletem. Zostali zamknięci w wielkiej szafie. Okazało się, że złoczyńcy wcześniej napadli Gustava, czyli inspektora Droueta. Chorym zajął się doktor Lutz i obandażował jego głowę. Poirot dostrzegł ślady biegnące do nieużywanej części hotelu. W jednym z pokoi znalazł zmasakrowane zwłoki, do których przypięta była kartka: „Marrascaud nie będzie więcej zabijał ani oszukiwał przyjaciół!”. Poirot uznał, że w hotelu był on wcześniej znany jako niezdarny kelner Robert. Powiedział, że za dużą łapówkę kierownik hotelu pozwolił mu zamieszkiwać zamkniętą część hotelu. Zabili go zapewne niezadowoleni z podziału łupów wspólnicy.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ptaki stymfalijskie - streszczenie
2  Jabłka Hesperyd - plan wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - nawiązanie do mitologiiKomentarze: Dzik z Erymantu - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: