Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Poirot został wezwany w ważnej sprawie państwowej. Minister spraw wewnętrznych sir Georg Conway nie potrafił w sposób klarowny nakreślić mu wiszącego w powietrzu skandalu. Dopiero premier Edward Ferrier, zięć poprzedniego premiera – Johna Hammeta – lorda Cornworthy – wyjaśnił mu problem. Poirot, podobnie jak większa część społeczeństwa uważał go za przyzwoitego człowieka. Poirot nakreślił sylwetkę poprzedniego premiera – szanowanego w Anglii Johna Hammeta. Ferrier poinformował detektywa, że plotkarski tygodnik „X-ray News” zapowiada ujawienie wielkiej afery dotyczącej nadużyć i korupcji. Co najgorsze informacje o oszustwach i malwersacjach byłego premiera były prawdziwe. Hammet nie zamierzał się bronić, by nie przysporzyć gazecie czytelników. Na włosku wisiała reputacja rządzącej partii ludowej. Po odejściu z powodów zdrowotnych byłego premiera współpracownicy zaczęli oczyszczać „stajnie Augiasza”. Rządzącym zależało na wyciszeniu sprawy i utrzymaniu rządów. Poirot zgodził się zająć sprawą godną Herkulesa.

Na korytarzu zaczepiła go Dagmar Ferrier, ciesząca się popularnością żona premiera i córka Hammeta. Detektyw zapytał, czy jest w stanie zrobić wszystko, by ratować pozycję męża. Percy Perry, redaktor „X-ray News” zacierał ręce myśląc o ujawnieniu skandalu. Chłodno przyjął Poirota. Ten wybadał go, czy za określoną sumę nie odstąpiłby od publikacji kompromitujących materiałów. Perry uważał się za reformatora, który pragnął oczyszczać życie publiczne z brudów. Herkules spotkał się ze znajomym dziennikarzem Everittem Dashwoodem z redakcji „The Branch” i poprosił go o przysługę. W kręgach dziennikarskich dyskutowano o plotkach dotyczących malwersacji Hammetta. Pojawiły się informacje, że jego córka Dagmar widziana była w podejrzanym towarzystwie. Plotki nasilały się, Dagmar uważano za kobietę zdeprawowaną. Skandal z jej osobą nakręcały informacje z redakcji „X-ray News”.

Edward Ferrier był oburzony pomówieniami. Prasa poinformowała, ze pani Ferrier po załamaniu nerwowym udała się do Szkocji – nikt nie chciał w to wierzyć. Widziano ją jednak w Paryżu z żigolakiem pod wpływem narkotyków. Pojawiły się nawet zdjęcia. W końcu oskarżono redakcję „X-ray News”. Na procesie oskarżyciel mówił o spisku przeciw „żonie Cezara” pani Ferrier. Biskup Northumbrii przyznał, że pani premierowa była u niego w odwiedzinach, lekarz przyznał, że zalecił jej odpoczynek, zaś podobna do Dagmar Thelma Andersen, duńska kelnerka wyznała, że została zatrudniona w jako sobowtór pewnej znanej osobistości (nie wiedziała, że jest nią premierowa Anglii) i hulaszczo spędzała ostatnie tygodnie. Wynajął ją redaktor „X-ray News”. Obrona nie potrafiła odeprzeć zarzutów, a redakcję skazano na kolosalną karę.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Łania kerynejska - streszczenie
2  Dwanaście prac Herkulesa - znaczenie tytułu
3  Lew z Nemei - plan wydarzeńKomentarze: Stajnie Augiasza - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: