Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Widmo zamyka symetryczną czwórkę kontrastowo zestawionych bohaterów: Aniołki – Widmo Złego Pana, Dziewczyna – nieme Widmo. Oryginalny sposób wprowadzenia ostatniej zjawy przełamuje jednak dotychczasowy schemat scen, potęguje dramatyzm, wydobyty zwłaszcza przez uporczywe milczenie bohatera.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dziady cz. II - streszczenie
2  Geneza
3  Widzenie księdza Piotra w III części Dziadów – interpretacja

Zobacz inne opracowania utworów Adama Mickiewicza:
Konrad Wallenrod - Pan Tadeusz - Ballady i romanse - Sonety krymskie

Komentarze: Pęknięcie w II cz. Dziadów

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-06 20:57:23

hmmm dobry tekst poza końcówką. Ostatnie widmo pojawiające się na obrzędzie, tak naprawdę w cale nie jest duchem. To pustelnik z IV cz. Dziadów. Poprzez takie przedstawienie tej postaci w tej części dziadów autor stara się nam podkreślić to co w następnej części mówi nam w prost, czyli że jest on żywy, lecz "umarły dla świata".


2018-11-26 20:25:53

Mała Mi, niestety nie masz racji, gdyż w IV części "Dziadów" jest taka scena bodajże podczas godziny rozpaczy, gdzie Gustaw (w II części Widmo z raną na piersi) znajduje się przed pałacem ukochanej ,która w tym czasie bierze ślub z innym i wtedy Gustaw mówi,że :"Wtem anioł śmierci wywiódł z rajskiego ogrodu!" - co moim zdaniem znaczy,że Gustaw po prostu popełnił samobójstwo.Gdyby jego samobójstwo było zawsze symbolicznie, nie błąkałby się podczas święta Dziadów wśród duchów rozdartych między niebem a ziemią i nie przyszedłby wtedy do Księdza, modlącego się za dusze czyśccowe. To wszystko nie miałoby sensu, ponieważ tak naprawdę by żył...Oczywiście po rozstaniu z ukochaną był "żywy lecz umarły dla świata" i dlatego właśnie popełnił samobójstwo. Zresztą sam Ksiądz rozpoznaje w Gustawie upiora i dawnego ucznia,a ukochana co roku podczas obrzędów Dziadów nosi przy sobie czarną wstążkę i przeżywa jego cierpienia na nowo wraz z Gustawem. Gustaw był duchem, nie człowiekiem żywym. :) Pozdrawiam serdecznie. :)
Streszczenia książek
Tagi: