Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
KUCHNIA CZAROWNICY

Wprowadzenie w postaci didaskaliów rysuje następującą scenę: koczkodany ważą czarodziejską miksturę w ogromnym kotle. Scenografia znowu odwołuje czytelnika do pamięci o przestrzeni teatralnej, bowiem ściany udekorowane są rekwizytami odsyłającymi do właścicielki lokum, czyli czarownicy. Poza koczkodanami w pomieszczeniu znajdują się główni bohaterowie, dołącza do nich wiedźma. Następuje odmłodzenie Fausta, a Mefisto zabiera go, by pokazać mu jak wieść życie bez trosk. Faust spostrzega w zwierciadle piękną kobietę, budzi w nim pożądanie, jednak diabeł sugeruje, że lepiej ujrzeć taką żywą, a nie w lustrze.

ULICA

Odmłodzony Faust mija na ulicy Małgorzatę, czternastoletnią dziewczynę, po czym proponuje jej, że odprowadzi ją, ale ona odmawia – nie pozwala jej na to skromność, dobre ułożenie i wychowanie, po czym hardo odchodzi. Faust rzuca sobie wyzwanie, że będzie miał właśnie tę dziewczynę. Mefistofeles stwierdza, że trudno ją będzie posiąść, bo jest wierząca i cnotliwa. Faust rozkazuje Mefistofelesowi, aby ten przygotował prezent.

WIECZOREM

Małgorzata wspomina spotkanie z Faustem. Podczas gdy dziewczyny chwilowo nie ma w pokoju, wchodzą Mefistofeles i Faust. Pojawia się fragment erotyczny, gdy Faust odsuwa zasłonę łóżka Małgorzaty. Ona zaś, po ich niezauważonym wyjściu, odkrywa klejnoty, które zostawił w jej skrzyni Faust. Przymierza biżuterię, zachwyca się, niedowierza, gdyż sama jest biedna.

PROMENADA

W tej scenie okazuje się, że matka Małgorzaty oddała klejnoty księdzu, dziewczyna zaś wspomina je razem z darczyńcą. Faust chce jeszcze piękniejszego prezentu dla Małgosi.

DOM SĄSIADKI

Marta to sąsiadka Małgorzaty, kumoszka, opuszczona przez męża, za którym tęskni. Właśnie jej lament rozpoczyna tę scenę. Po chwili odwiedza ją Małgosia, mówi o klejnotach ofiarowanych jej powtórnie. Marta radzi jej, aby nie mówiła o tym matce i przychodziła je przymierzać do niej. Wchodzi Mefistofeles i kłania się Małgorzacie jakby była osobą z wyższych sfer. Oznajmia, że mąż Marty nie żyje; Faust także miał być tego świadkiem (kłamie, Mefisto być może nie). Umawiają się na wieczór w ogrodzie. Mefisto wychodzi.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Mefistofelesa
2  Johann Wolfgang Goethe - życiorys
3  Charakterystyka FaustaKomentarze: Faust - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-23 22:40:26

streszczenie dobre, ale mogłoby być lepsze brakuje kilku wątkow np podczas pobytu w Lipsku mefisto wywiercił dziury w stole bo oszukać studentów....nie ma takze wzmianki o piosence-dot. tłustego szczura otrutego przez kucharkę.


2019-01-17 21:46:18

nie czytalam tej lektury dlatego bardzo sie ciesze ze ukazalo sie jej streszczenie! jedyny moj zarzut to fakt iz bardzo niewygodnie sie je czyta, malo przejrzyste!


2019-01-16 20:34:32

Streszczenie jest niezłe, ale niestety nie zwraca uwagi na najważniejsze wydarzenia (dialogi). Kluczową sceną dramatu jest rzeczywiście zawarcie paktu, lecz przedstawienie się Mefistofelesa "Jam tej siły cząstka mała, co złego pragnąc, dobro wciąż działa" - to jedna z najważniejszych kwestii. Ukazuje przecież motyw dualizmu świata, niezbędny do zrozumienia całego dramatu.


2019-01-13 22:21:10

a ja ciesze sie ze wogole jest cos takiego i czytać tych glupot nie musze - wielkie dzieki za internet. I niech bog ma w opiece ludzi którzy to pisza.pozdro


2019-01-04 18:29:31

Napisane bardzo dobrze. Rzeczowo, rzetelnie i na temat, niczego nie pomija. Lekki i dyskretny humor ozywia nieco to streszczenie w sposob mily i nie narzucajacy sie.
Streszczenia książek
Tagi: